profilaktyka Higiena
1 czerwca 2016

Odpowiednia profilaktyka podstawą zdrowego uśmiechu

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne dla zdrowia i urody są zdrowe zęby. Tylko jak cieszyć się pięknym uśmiechem bez ubytków i przebarwień, kiedy markety oferują żywność pełną ukrytego cukru, a miesięczny budżet nie pozwala na drogie zabiegi stomatologii kosmetycznej? Prosta zasada: lepiej i taniej zapobiegać, a nie leczyć czy poprawiać, doskonale sprawdza się w praktyce. Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej to bowiem podstawa, bez której nawet najbardziej kosztowne zabiegi nie przyniosą żadnego efektu.

Jak dbać o zęby?

To niby oczywiste, ale tak naprawdę mało kto poprawnie troszczy się o stan uzębienia i dziąseł. Dobór złej szczoteczki, pobieżne mycie zębów, zła dieta – to wszystko może się stać przyczyną nieestetycznych przebarwień, ubytków, bólu czy krwawienia dziąseł w trakcie mycia. A to już oznacza, że z zębami dzieje się coś niedobrego. Warto wiedzieć, że w czasie rutynowej kontroli stomatolog może pomóc w poznaniu właściwych technik szczotkowania i nitkowania zębów, wskazać te miejsca, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę itd.

Na codzienną profilaktykę jamy ustnej składa się regularne szczotkowanie. Najlepiej po każdym posiłku, chociaż w dzisiejszych czasach to dość trudne. Minimum stanowi mycie rano i wieczorem. Efekt wzmocni użycie płynu do płukania ust i nitkowanie. To ostatnie jest nieocenioną pomocą przy usuwaniu resztek jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych – wyjaśnia specjalista gabinetu z Krakowa.

Istotną kwestię stanowi pełnowartościowa dieta. Najlepsza jest ta bogata w różnorodne produkty sezonowe, pełnoziarniste pieczywo, makarony i ryż, kasze, orzechy, nasiona, nabiał i mięso. Kawa, herbata, wino, słodkie przekąski i ciasta ze sklepu to produkty, które należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć. Gazowane napoje należy zastąpić wodą mineralną.

Wizyty kontrolne podstawą profilaktyki

Świadoma troska o zdrowie zębów i jamy ustnej musi opierać się na regularnych kontrolach u stomatologa. Nie trzeba odwiedzać specjalisty co miesiąc – wystarczy jedna wizyta na pół roku. Taki odstęp czasu nie pozwoli na powstanie ubytków, a jeżeli już, to będą one na tyle małe, że dentysta poradzi sobie z nimi szybko – na jednej wizycie. W wielu gabinetach wizyty kontrolne są bezpłatne, tak jest np. w gabinecie BetterSmile z Krakowa, dotyczy to zarówno nowych pacjentów jak i tych leczących się już wcześniej.

Zabiegi higienizacyjne

Coraz więcej profesjonalnych gabinetów oferuje zabiegi w ramach troski o higienę jamy ustnej. Jednym z nich jest lakierowanie, które polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Stosuje się je głównie w celu wzmocnienia naturalnego szkliwa i zapobiegania powstawania próchnicy. Lakowanie ma na celu zahamowanie osiedlania się bakterii w bruzdach zębów. Po oczyszczeniu szkliwa, płynny lak nakłada się na ząb i utwardza lampą światłoutwardzalną. Istotnym zabiegiem jest również usuwanie kamienia nazębnego. Jego powstawanie warunkuje nieprawidłowe czyszczenie zębów, używki i uwarunkowania genetyczne. Osad i kamień może powodować nieestetyczne przebarwienia. Ich usunięcie może się odbyć ręcznie, za pomocą ultradźwięków lub piaskownicy.

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej to podstawa pięknych, zdrowych zębów. Warto dokładnie poznać jej podstawowe zasady. A przede wszystkim zacząć je stosować na co dzień, w praktyce – podsumowuje specjalista Better Smile.

5/5 - (2 votes)