Higiena
5 lipca 2017

Jakie objawy ze strony zębów powinny nas zaniepokoić?

Wiele osób udaje się do dentysty dopiero wówczas, gdy pojawi się ból nie do wytrzymania. Tymczasem kiedy pojawią się dolegliwości bólowe, zwykle jest już za późno i jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba lub wtedy, kiedy to możliwe – leczenie kanałowe. Z tego powodu warto regularnie kontrolować zęby u stomatologa, aby jak najszybciej wykryć wszystkie ubytki.

Przebarwienia na zębach

Nasze zęby ciągle mają kontakt z pożywieniem, więc czasami nie wiemy czy któraś plamka jest przebarwieniem czy też początkiem próchnicy. Warto obserwować swoje zęby po codziennym szczotkowaniu, gdyż próchnica w początkowym stadium jest łatwa do wyleczenia. Ponadto przebarwienia na zębach mogą także świadczyć o odkładającym się kamieniu nazębnym. Stomatolog bielany może go wówczas usunąć w trakcie zabiegów skalingu i piaskowania.

Krew przy szczotkowaniu

Pojawienie się krwi po szczotkowaniu może świadczyć o rozpoczynających się problemach z dziąsłami. Warto więc objaw ten skonsultować z dentystą, tym bardziej, że choroby przyzœbia są drugą po próchnicy przyczyną leczenia zębów. Krew po szczotkowaniu może pojawić się także przy wymianie szczoteczki na nową – świadczy to o tym, że wybrana przez nas szczoteczka ma zbyt twarde włosie i rani dziąsła.

Nadwrażliwość zębów

Jeżeli odczuwasz ból zębów przy spożywaniu zimnych lub gorących napoi, a wcześniej takie problemy nie występowały, to również może być znak, że coś niedobrego dzieje się z szkliwem na naszych zębach. W takiej sytuacji również należy skonsultować się ze swoim stomatologiem, aby ocenić stan szkliwa i ewentualnie podjąć działania mające na celu zabezpieczenie zębów.

Uszczerbienie, ukruszenie, złamanie zęba

Wszelkie urazy zębów powinny być jak najszybciej skonsultowane ze stomatologiem. W przypadku wybicia lub złamania zęba, możliwe jest jego wstawienie lub zespolenie, jednakże na fotelu dentystycznym powinniśmy się znaleźć w ciągu godziny od urazu. Warto także pamiętać o tym, że złamany lub wybity ząb należy transportować w mleku, płynie do soczewek, soli fizjologicznej bądź we własnej ślinie, nie zaś w wodzie.

5/5 - (1 vote)