pasta do zebow Higiena
21 kwietnia 2016

Jak wybrać pastę do zębów?

W sklepach jest całe mnóstwo różnorodnych past do zębów, których producenci obiecują niesamowite działania, pełną ochronę zębów i dziąseł oraz natychmiastowe i spektakularne wybielenie. Zwabieni tego typu pokusami sięgamy po kolejną i jeszcze kolejną, w końcu po droższą i jeszcze droższą – wszystko dlatego, że żadna nie spełnia naszych oczekiwań. Każdy z nas ma również inne wymagania i stan zdrowia jamy ustnej – stąd taki wybór na półkach sklepowych. Czy wiemy po co sięgamy? Wreszcie jak wybrać odpowiednią pastę do naszych zębów?

Każda pasta ma za zadanie oczyszczać zęby, chronić je przed bakteriami i próchnicą oraz zadbać o zdrową jamę ustną. Jeśli chcemy, aby spełniała dodatkowe funkcje, wybierzmy odpowiednią pastę do swoich potrzeb. Aby taką znaleźć, powinniśmy zapoznać się ze składem zawartości opakowania.

Codzienne pasty pielęgnacyjne

Jeżeli zależy nam na doborze dobrej pasty do zębów na co dzień i nie mamy żadnych problemów z uzębieniem ani nie oczekujemy od produktu spektakularnej przemiany, zwróćmy uwagę na zawartość fluoru i substancji ścierających, które pozwalają chronić szkliwo. Wysoka zawartość składników ścierających (np. węglany wapnia, glin) mogą z kolei wywoływać nadwrażliwość. Najważniejszym zadaniem tradycyjnej pasty do zębów jest skuteczne zwalczanie bakterii i ochrona zębów przed próchnicą. W związku z tym zerknijmy, czy w składzie widnieją takie składniki jak wyciągi ziołowe, allantoina czy olejek eukaliptusowy. Wyciągi roślinne, np. szałwia albo propolis, mogą zastępować związki fluoru. Ważnym składnikiem są substancje pieniące – dzięki nim uda nam się dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych i wyczyścić większe obszary jamy ustnej. Zwróćmy zatem uwagę na związki sodowe. Od każdej pasty również oczekuje się odświeżenia oddechu – w tym wypadku najlepiej pomogą mięta, eukaliptus czy kwaski cytrynowe.

Lecznicze pasty do zębów

Pasty o leczniczym działaniu są wzbogacone o dodatkowe składniki. Inny skład będzie miała pasta przeznaczona do zębów nadwrażliwych, inna dla osób z paradontozą, inna zwalczy próchnicę, a jeszcze inna rozwiąże problemy z dziąsłami.

Pasta zwalczająca próchnicę

Największą bronią przeciwko powstawaniu próchnicy jest fluor. Związki fluoru tworzą barierę zabezpieczającą szkliwo przed atakowaniem ich przez bakterie, wkomponowuje się w szkliwo i uodparnia je przed atakiem rozmaitych kwasów i bakterii.

Pasta na nadwrażliwość

W zębinie, która znajduje się pod szkliwem, umiejscowione są kanaliki przewodzące bodźce do miazgi. Miazga jest miejscem bardzo mocno unerwionym, dlatego, jeśli nasze szkliwo jest cienkie, starte albo odsłonięte, docierają tam bez problemu drażniące składniki i powodują tym samym wielki ból. Dla nadwrażliwych zębów szczególnie dotkliwe są potrawy słodkie, kwaśne i zimne. Aby zaradzić temu problemowi, należy odbudować warstwę szkliwa. Wybierzmy w tym celu pastę zawierającą fluor, który wbuduje się w szkliwo i stworzy barierę ochronną, oraz związki potasu, które uśmierzą ból. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na nadwrażliwość zębów!

Jak zapobiec parodontozie i chronić dziąsła?

Zbawienny wpływ na dziąsła mają wyciągi ziołowe, które jednocześnie chronią przed parodontozą. Mają działanie antybakteryjne, regeneracyjne i łagodzące. Zwróć uwagę, czy w Twojej paście do zębów występują ekstrakty z szałwii, rumianku, tymianku i innych ziół. Jeśli zależy Ci na mocniejszym efekcie, po umyciu zębów przepłucz jamę ustną ziołowymi naparami.

Pasty wybielające

Wybielanie zębów wymaga zachowania szczególnej ostrożności, podobnie jest ze stosowaniem wybielających past do zębów. Pamiętajmy, że te mają za zadanie usuwać przebarwienia, w związku z tym zawierają o wiele więcej substancji ścierających – przesadzenie z nimi wywoła odwrotny skutek: nadwrażliwość zębów. Bądźmy ostrożni, aby nie zniszczyć swojego szkliwa. Innym rodzajem substancji wybielających są te o działaniu chemicznym, np. soda. Jeśli chcesz skutecznie i bezpiecznie wybielić swoje zęby, zapoznaj się z naszymi poradami: jak przygotować się do wybielania zębów oraz jaki sposób wybielania wybrać dla siebie.

5/5 - (4 votes)