kobieta szczotkuje zęby Higiena
11 grudnia 2020

Jak właściwie szczotkować zęby?

Wiesz, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej i poprawnie szczotkować zęby? Pilnujesz, by czynność tę powtarzać regularnie i wykonywać w odpowiednio długim czasie? Dobrze dobrana szczoteczka i umiejętne mycie uzębienia stanowią formę profilaktyki. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy wiesz, jak właściwie szczotkować uzębienie. Wprowadź też w życie nasze wskazówki, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem!

Narzędzia do dbania o higienę jamy ustnej

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele wyrobów, które doskonale ułatwiają codzienną troskę o higienę jamy ustnej. Podstawowym narzędziem jest oczywiście szczoteczka do zębów, bez której nie moglibyśmy nawet mówić o jakimkolwiek szczotkowaniu. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Zamiast po raz kolejny kupować najtańszy model czy też ten, który ma estetyczny wzór na rączce, dokładnie przyjrzyjmy się parametrom. Stomatolodzy zalecają warianty z miękkim włosiem, które nie rani dziąseł, a wymiata zanieczyszczenia równie skutecznie, co twardsze. Dobrze jest też kupować szczoteczki z niewielkimi główkami, które mogą łatwiej docierać do wszystkich zębów. Doskonałą alternatywą jest także szczoteczka elektryczna, której ruchy rotacyjno-pulsacyjne szybko i skutecznie odrywają resztki pokarmowe od szkliwa.

Na samej szczoteczce się jednak nie kończy! Zęby najlepiej myć pastą do zębów, która odpowiednio się pieniąc ułatwia zmiękczanie osadów i ich spłukiwanie. Do tego środki tego rodzaju dostępne są w tak wielu wariantach pielęgnacyjnych, że bez trudu można z ich pomocą zwalczyć nadwrażliwość czy lekko rozjaśnić zęby. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych należy natomiast używać specjalnych nici dentystycznych, najlepiej jeszcze przed samym szczotkowaniem. Uzupełnieniem higieny będzie też przepłukanie jamy ustnej płynem, który pozwoli zdezynfekować błonę śluzową i pozostawi oddech świeżym na dłużej.

Ważna jest technika szczotkowania!

Istotny w myciu zębów jest czas, jaki na tę czynność poświęcamy. Zapytany o tę kwestię stomatolog z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie podkreśla: Samo szczotkowanie zębów nie powinno trwać krócej niż dwie minuty! Niestety, większość osób tak naprawdę jedynie przemywa zęby czy przepłukuję jamę ustną, co daje krótkotrwałe uczucie świeżości, ale kompletnie nie usuwa zabrudzeń i płytki bakteryjnej, a to przyczynia się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia! Jeśli wybraliśmy odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów, poświęćmy na każde mycie minimum 120 sekund, pamiętając do tego, że szczotkowanie wykonywać powinniśmy przynajmniej dwa razy dziennie!

Jak szczotkować zęby, by w ciągu wspomnianych dwóch minut zrobić to najefektywniej? Po użyciu nici dentystycznych na zwilżoną szczoteczkę należy nałożyć pastę w ilości odpowiadającej wielkości ziarnka grochu. Zęby najlepiej zacząć oczyszczać od ich zewnętrznej strony, przy lekko rozwartych szczękach. Następnie wyszczotkować należy powierzchnie żujące, czyli stykające się oraz wewnętrze, od strony języka i podniebienia. Na zakończenie warto brzegiem szczoteczki oczyścić też linię tuż pod dziąsłami. Zaleca się ponadto dokładne wyszorowanie języka w kierunku od gardła do przodu.

Samo szczotkowanie u dzieci zaleca się wykonywać ruchami okrężnymi. Dorośli powinni wykonywać ruchy wymiatające, ustawiając szczoteczkę w kierunku 45 stopni włosiem w stronę dziąsła i obracając główkę w kierunku brzegu zęba. Nie powinno się robić tego gwałtownie, by nie podrażnić śluzówki. Ruchy szorujące wskazane są jedynie na powierzchniach żujących zębów bocznych. Dentyści zalecają też, by nie wstydzić się prosić o porady podczas kontrolnych wizyt stomatologicznych. W ich czasie lekarz może dokładnie pokazać prawidłową technikę nitkowania czy szczotkowania, a także sprawdzi ogólną czystość zębów i przestrzeni między nimi.

Rate this post