aparat ortodontyczny Choroby i leczenie, Higiena
16 maja 2016

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne są dzisiaj bardzo popularne nie tylko pośród dzieci i młodzieży, ale również wśród dorosłych, którzy również chcą mieć proste i zdrowe zęby. W przeszłości być może nie mieli sposobności, aby taki aparat sobie założyć, ponieważ nie da się zaprzeczyć – jest to bardzo kosztowny wydatek. Potrzeba także sporo motywacji, ponieważ noszenie aparatu wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z nich jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Co jest najważniejsze w higienie jamy ustnej?

Na początku należy oczywiście oczyścić zęby przy pomocy tradycyjnej szczoteczki. Nie trzeba się bać, żaden zamek nie odpadnie, dlatego nie musimy tego robić przesadnie delikatnie. Powinno się normalnie myć szczękę, aby pozbyć się wszelkich resztek pokarmowych oraz zanieczyszczeń. Należy umyć zewnętrze oraz wewnętrzne powierzchnie – szczotkowanie zajmie więcej czasu, ale trzeba być dokładnym. Potem trzeba zastosować wyciorki, specjalne małe szczoteczki do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni, oraz oczywiście nici dentystyczne i płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętajmy też, aby zawsze mieć szczoteczkę przy sobie i umyć zęby po każdym posiłku, w przeciwnym razie płytka nazębna osadzi się bardzo szybko.

Czym grozi zaniedbanie higieny zębów?

Zaniedbanie higieny zębów, kiedy nosimy aparat, może skutkować powstawaniem stanów zapalnych dziąseł, odkładaniem się płytki nazębnej czy zmianami w szkliwie w postaci nieestetycznych białych plam – wyjaśnia nasz ekspert z gabinetu Ortodontix. Oczywiście to samo dotyczy osób, które nie noszą aparatu ortodontycznego, ale z aparatem bakterie i płytka nazębna gromadzą się szybciej. W dodatku dbałość o higienę jest tutaj trudniejsza i wymaga więcej zachodu. Nie wystarczy już zwykła szczoteczka i nić dentystyczna. Konieczne są jeszcze wspomniane wyciorki, a nawet irygator wodny, który o wiele skuteczniej oczyszcza trudno dostępne miejsca i sprawia, że zęby są naprawdę czyste. Trzeba się liczyć z tym, że po zdjęciu aparatu konieczne będzie piaskowanie oraz fluoryzacja zębów, ale dzięki noszeniu aparatu staną się one idealnie proste, dlatego warto się poświęcić, aby później cieszyć się pięknym uśmiechem.

4.7/5 - (3 votes)