Higiena
6 grudnia 2017

Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom stomatologicznym?

Z dostępnych danych statystycznych w sposób jednoznaczny wynika, że stan uzębienia wśród Polaków prezentuje się w sposób naprawdę katastrofalny. Statystyki mówią, że aż ponad 90 procent członków naszego społeczeństwa w wieku dorosłym cierpi na chorobę próchniczą. W przypadku ponad 90 procent osób próchnica dotyczy więcej, niż jednego zęba.

Jednocześnie statystyki dowodzą, że bardzo wysoka jest również zapadalność na próchnicę wśród osób młodych(ponad 80 procent, a według niektórych danych nawet więcej) a także wśród dzieci. Jednocześnie, powszechne są również inne komplikacje natury stomatologicznej, takie jak na przykład choroby przyzębia a także nowotwory jamy ustnej.

Oczywiście, można wskazać co najmniej kilka najbardziej istotnych przyczyn opisywanego stanu rzeczy. Specjaliści wymieniają tutaj między innymi takie czynniki, jak wycofanie opieki dentystycznej ze szkół, ograniczony dostęp do usług stomatologicznych a także efekt, że wiele zabiegów z zakresu stomatologii nie jest refundowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydaje się jednak, że najistotniejszą z przyczyn jest po prostu nadal niedostateczny brak wiedzy nie tylko na temat codziennej higieny jamy ustnej ale także na temat niezwykle istotnej roli, jaką w zakresie profilaktyki próchnicy oraz innych schorzeń dentystycznych odgrywają regularne wizyty u lekarza specjalisty stomatologa.

Dlaczego warto regularnie poddawać się badaniom stomatologicznym?

1. Profilaktyka próchnicy oraz chorób przyzębia

Często wydaje się nam, że codzienne mycie zębów oraz dokonywanie samodzielnego przeglądu jamy ustnej wystarcza do tego, aby ochronić się przed zaawansowanymi stadiami choroby próchniczej. Niestety, nie jest to prawda. Lekarz specjalista stomatolog może bowiem podczas kontroli ocenić również stan tych zębów, które nie są dla widoczne przy samodzielnym badaniu. Oprócz tego, stomatolog jest również kompetentny do zalecenia na przykład wykonania rtg szczęki lub wizyty u stomatologa, jeżeli uzna, że występuje taka konieczność.

2. Profilaktyka chorób nowotworowych

Kolejną bardzo ważną kompetencją, jaką posiada dentysta, jest wykrywanie zmian o charakterze nowotworowym lub przednowotworowym, jakie mogą występować na obszarze naszej jamy ustnej. Wbrew dość powszechnemu mniemaniu, nowotwory jamy ustnej oraz gardła nie występują tylko i wyłącznie u nałogowych palaczy lub osób przez długi czas nadużywających alkoholu: ostatnimi czasy daje się zaobserwować wyraźny wzrost zachorowań u osób młodych, co według lekarzy wynika z coraz powszechniejszych infekcji wirusem HPV.

5/5 - (1 vote)