Aparat ortodontyczny Higiena, Stomatologia estetyczna
12 marca 2018

Na czym polega leczenie wady zgryzu za pomocą aparatów stałych?

Proste, zdrowe zęby to marzenie wielu z nas. Nic w tym dziwnego – promienny, ładny uśmiech sprawia, że nie tylko wyglądamy bardziej atrakcyjnie, ale także szybciej wzbudzamy sympatię wśród otoczenia. Nienaganne uzębienie pomaga zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie i chętniej pokazujemy światu nasz uśmiech. Czy warto zatem leczyć wady zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych? Na czym polega tego typu leczenie? Podpowiadamy.

Kiedyś aparaty ortodontyczne nie cieszyły się dobrą sławą. Bardzo widoczne, odbijały się na samopoczuciu osób, które chciały poprawić wygląd swojego uzębienia. Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie a obecnie coraz więcej osób – także światowej klasy sław, nie wstydzi się aparatu na zębach. Wszak, nowoczesne aparaty wyróżniają się nie tylko znacznie subtelniejszą budową, ale także modne stało się dbanie o zdrowe zęby i prawidłowy zgryz. Na czym polega leczenie przy pomocy aparatów stałych?

Aparaty stałe vs aparaty ruchome

Zastanawiasz się, czym różnią się aparaty stałe od ruchomych? Te pierwsze zakładane są młodzieży i osobom dorosłym, u których etap rozwoju narządu żucia został zakończony. Natomiast aparaty ruchome stosowane są u dzieci, u których szczęka i żuchwa wciąż się kształtują. Aparaty stałe składają się z naklejanych, niewielkich zameczków, do których przymocowany zostaje drucik. Leczenie polega na stosowaniu sił o różnym natężeniu, które stopniowo naciskają na zęby i powoli, lecz skutecznie przesuwają je na właściwe miejsce. Proces ten trwa zwykle 2 lata. Warto zadbać o swoje uzębienie nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych i znaleźć klinikę dentystyczną, która cieszy się uznaniem klientów jak Maxdent we Wrocławiu.

Leczenie krok po kroku

Pierwszy krok, który musimy podjąć w walce o piękniejszy uśmiech to wizyta w klinice i konsultacja stomatologiczna. Ortodonta musi znaleźć przyczynę problemu oraz zbadać jamę ustną. Następnie ekspert pobiera wyciski szczęki oraz żuchwy, na podstawie których powstaną modele gipsowe. Dzięki nim zaplanowany zostanie schemat leczenia. Gdy metoda postępowania została już uzgodniona, lekarz zakłada pacjentowi aparat ortodontyczny oraz instruuje go, jak dbać o higienę jamy ustnej. Ustalone zostają także wizyty kontrolne.

Pamiętajmy, że piękne, zdrowe, równe zęby są niezwykle ważne i zdecydowanie poprawiają nasz komfort życia. Dlatego, jeśli nasz zgryz jest daleki od ideału, dla dobra swojego zdrowia i samopoczucia, udajmy się do zaufanego ortodonty, który zaproponuje nam sprawdzoną metodę leczenia.

Rate this post