Znaczenie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym Choroby i leczenie
19 marca 2018

Znaczenie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Wielu z nas odwiedza dentystę, kiedy zaczyna się skarżyć na silny ból zębów. Wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się nam bowiem głównie z bólem i dużymi kosztami. Warto jednak wiedzieć, że im częściej i regularniej będziemy odwiedzali dentystę, tym mniejszy będzie ból i wydatki na leczenie zębów. Właśnie temu służą wizyty kontrolne, na które warto się wybrać co najmniej dwa razy w roku.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać stan swoich zębów?

Wielu z nas sądzi, że jeśli zęby nas nie bolą, to wszystko jest z nimi w jak najlepszym porządku. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż dolegliwości bólowe w większości przypadków pojawiają się dopiero w momencie, kiedy próchnica znajduje się już w bardzo zaawansowanym stadium. Aby było możliwe jej wczesne wykrycie oraz wyleczenie zęba, powinniśmy regularnie odwiedzać dentystę, np. w Centrum Medycznym Ultramedic. Podczas przeglądu stomatolog oceni bowiem stan naszych zębów oraz podejmie właściwe kroki, które pozwolą na wyleczenie istniejących ubytków. Regularne wizyty kontrolne dają nam także możliwość uniknięcia bardzo kosztownego i zarazem bolesnego leczenia kanałowego, które często jest jedynym rozwiązaniem, kiedy próchnica zaatakowała już korzenie zęba. Regularne wizyty kontrolne pozwalają nam również na wyleczenie wszystkich ubytków oraz cieszenie się w pełni zdrowymi i mocnymi zębami bez obaw, że ból zaatakuje nas w najbardziej niespodziewanym momencie.

Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny w celach kontrolnych?

Kiedy jesteśmy pewni, że nasze zęby są zdrowe i wyleczyliśmy już wszystkie ubytki, rozsądnym wyjściem jest przeprowadzanie kontroli dentystycznej dwa razy w roku. Oznacza to, że swojego dentystę powinniśmy odwiedzić co około 6 miesięcy. Pół roku jest to bowiem czas, kiedy niewidoczne wcześniej ubytki mogą zacząć się powoli ujawniać, a ich wczesne wykrycie pozwoli lekarzowi na szybkie ich usunięcie. Regularne wizyty kontrolne pozwolą także dentyście ocenić, czy we właściwy sposób dbamy o nasze zęby i w razie zauważenia nieprawidłowości poradzić nam, jak to prawidłowo robić. Wreszcie, kontrole dentystyczne pozwolą nam na oszczędzenie pieniędzy, które wydamy, jeśli stan naszych zębów się pogorszy. Pamiętajmy bowiem, że zęby mamy tylko jedne, a ich utrata skutkuje znacznym pogorszeniem jakości naszego życia oraz wyglądu. Nie warto więc ryzykować, tylko regularnie odwiedzać zaufanego stomatologa. Koszt wizyty kontrolnej jest niewielki, a wielu dentystów oferuje je także bezpłatnie dla swoich stałych pacjentów.

5/5 - (1 vote)