Choroby i leczenie
22 czerwca 2017

Znaczenie regularnych przeglądów dentystycznych

Wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest jednym z podstawowych elementów dbania o stan i zdrowie swoich zębów oraz jamy ustnej. Każdy pacjent powinien wykonywać wizyty kontrolne co najmniej dwa razy w roku. Tylko wtedy będzie miał bowiem pewność, że przeprowadzane przez niego zabiegi higieniczne przynoszą dobre rezultaty, a na zębach nie ma żadnych śladów próchnicy.

Dlaczego warto regularnie zgłaszać się do stomatologa?

Wiele osób sądzi, że jeżeli nie odczuwają żadnego bólu, pomimo że od lat nie zgłaszali się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, to znaczy że ich zęby są bardzo odporne, i wszystkie prowadzone przez nich zabiegi higieniczne są wystarczające. Jest to jednak duży błąd. Próchnica w początkowych stadiach jest bowiem dla nas całkowicie niewidoczna oraz nie daje żadnych objawów. Oznacza to, że nawet przez bardzo długi czas możemy być nieświadomi istniejącego zagrożenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Almadent w Rzeszowie: Odkładając cały czas wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym musimy mieć świadomość, że próchnica może przebiegać w bardzo różnym tempie i dopiero w ostatnim stadium powodować u pacjenta kruszenie się fragmentów zęba, czy być przyczyną odczuwania bólu. We wcześniejszych etapach bakterie próchnicy są możliwe do zauważenia jedynie przez stomatologa, który w trakcie kontroli, dokładnie ogląda każdy ząb i patrzy czy nie ma żadnych zagrożeń. Jeżeli przeoczymy odpowiedni moment, może się okazać, że zgłaszając się do gabinetu z bólem, nie wystarczy już jedynie oczyszczenie ubytku i wypełnienie go plombą, ale będzie konieczne wykonanie dużo bardziej nieprzyjemnego leczenia kanałowego.

Profilaktyka chorób jamy ustnej

Wizyta kontrolna u stomatologa to jednak nie tylko sprawdzenie czy naszym zębom nie zagraża próchnica oraz ewentualne wykonanie leczenia powstałych ubytków. W trakcie takiej wizyty stomatolog wykonuje także różnego typu zabiegi mające na celu wyczyszczenie zębów z gromadzącego się kamienia oraz płytki nazębnej, zwiększenie odporności naszych zębów oraz dodatkowe zabezpieczenie ich przed działaniem bakterii. Stomatologiczne zabiegi stomatologiczne pozwalają również na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z naszych ust. Do tej grupy zabiegów zalicza się m.in. scaling (czyli usunięcie kamienia nazębnego), piaskowanie (usunięcie płytki nazębnej), fluoryzację, oraz lakierowanie i lakowanie zębów.

Po każdej wizycie kontrolnej w gabinecie stomatologicznym pacjenci mają uczucie świeżości oraz mogę mieć pewność, że w tym momencie ich zębom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

5/5 - (1 vote)