Choroby i leczenie
21 listopada 2018

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej (PRF) w stomatologii

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej (PRF) w stomatologii

Wykonywanie wielu zabiegów stomatologicznych, przede wszystkim chirurgicznych, wiąże się z ryzykiem powstania różnego typu powikłań pozabiegowych. Ograniczenie ryzyka ich powstania jest możliwe tylko poprzez zapewnienie prawidłowego gojenia się ran. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie po zabiegu fibryny bogatopłytkowej PRF. Czym ona jest i jakie daje korzyści?

Co to jest fibryna bogatopłytkowa PRF?

Fibryna bogatopłytkowa PRF jest autogennym preparatem uzyskiwanym bezpośrednio z krwi pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego lekarz pobiera od pacjenta około 10 ml krwi, która następnie jest odwirowywana i opracowywana tak, aby uzyskać preparat w postaci żelowej, cienkiej błonki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz chirurg z Kliniki Stomatologicznej UNIMEDEX w Szczecinie:

W fibrynowym skrzepie PRF znajdują się skoncentrowane płytki krwi, leukocyty oraz naczyniowe czynniki wzrostu, które pomagają znacznie przyspieszyć proces angiogenezy, czyli gojenia się ran oraz powstawania nowych komórek i naczyń krwionośnych. Zastosowanie PRF zmniejsza także stan zapalny i infekcje. Największą zaletą fibryny bogatopłytkowej jest fakt, iż jest to materiał biokompatybilny, a przez to neutralny immunologicznie. Pochodzący bezpośrednio z krwi pacjenta nie powoduje żadnych reakcji alergicznych, a przy tym pozwala uniknąć wielu problemów związanych z zastosowaniem materiałów pochodzenia odzwierzęcego, jak np. dostępność czy termin ważności.

W jakich zabiegach stosowane jest PRF?

PRF stosuje się w bardzo dużej ilości zabiegów stomatologicznych. Przede wszystkim jako element stymulujący procesy naprawcze, czyli wspomagający proces gojenia po wykonaniu zabiegów chirurgicznych nawet po zwykłej ekstrakcji zęba . Bardzo dużą zaletą fibryny bogartopłytkowej jest powolne uwalnianie czynników wzrostu. Zawarte w PRF cytokiny są uwalniane stopniowo., wpływając na prawidłowy przebieg zachodzących procesów gojenia.Wieloletnie doświadczenie w stosowaniu PRF w Klinice Unimedex zmniejszyło ilość powikłań po ekstrakcjach .Zastosowanie PRF umożliwia wszczepienie implantu nawet po trzech miesiącach o momentu usunięcia zęba

Kiedy najczęściej stosowana jest fibryna bogatopłytkowa? Wskazań jest bardzo wiele. Przede wszystkim jednak PRF powinna być stosowana w:

Codziennej praktyce, najczęściej:

  • zaopatrzeniu zębodołów poekstrakcyjnych,

Także w bardziej skomplikowanych zabiegach:

  • Implantologii, w leczeniu ran po wykonywaniu wszczepów,
  • Sinus lift, czyli zabiegach przygotowawczych pod implanty,
  • zaopatrzeniu zębodołów poekstrakcyjnych,
  • sterowanej regeneracji tkanek,
  • zabiegach periodentologii.

Wybierając przychodnie stomatologiczną, w której wykonamy któryś z powyższych zabiegów, warto wiedzieć czy jest w niej stosowane fibryna bogatopłytkowa PRF.

5/5 - (1 vote)