implanty stomtologiczne Choroby i leczenie, Nowoczesne technologie
24 sierpnia 2016

Zalety leczenia implantami stomatologicznymi

Wszczepianie implantów stomatologicznych to najlepszy sposób na uzupełnienie powstałych braków zębowych. Implanty stomatologiczne umożliwiają idealne odtworzenie mechaniki narządu żucia, a przy tym dają bardzo dobry, naturalny efekt estetyczny. Dlaczego to właśnie implanty zębowe stanowią najlepszy sposób na odbudowę uzębienia, dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto wybrać implant zębowy?

Dla większości osób, które utraciły swoje naturalne zęby, bardzo dobrze znane są tego konsekwencje. Utrata zębów dla jednych jest krępująca i negatywnie wpływa na ich samoocenę, ponieważ wiąże się z mniej atrakcyjnym wyglądem, dla innych kojarzy się głównie z problemami z jedzeniem, nieprzyjemnym uczuciem braków w uzębieniu, a niekiedy nawet z bólem. Tymczasem istnieje idealny sposób na odbudowę powstałych braków zębowych. Implanty zębowe nie dość, że wyglądem nie różnią się niczym od naturalnych zębów, to na dodatek całkowicie odbudowują naturalną funkcję żucia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalisty implantolog z Kliniki Stomatologicznej Hollywood Smile w Pabianicach: Wszczepione implanty zębowe funkcjonują jak zęby naturalne. Zapewniają idealną biozgodność oraz funkcjonalność. Dobrze wykonany implant zębowy jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, przy tym jest niezwykle trwały. Ocenia się, że raz wszczepiony implant może służyć pacjentowi nawet przez okres 30 lat.

Budowa implantu zębowego

Implant zębowy składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest imitujący korzeń zęba filar. Żeby wszczepiony implant był w pełni funkcjonalny, materiał z którego jest wykonany musi być całkowicie biozgodny, tzn. nie może być traktowany przez tkanki organizmu, jak materiał obcy. Najczęściej filar implantu wykonywany jest z tytanu i jego stopów lub z cyrkonu. Materiały te oprócz biozgodności zapewniają także dużą wytrzymałość na wszelkiego typu obciążenia mechaniczne, spowodowane głównie funkcją żucia. Zewnętrzna część filaru pokryta jest porowatą plazmą tytanową lub hydroksyapatytem, dzięki któremu kość może obrastać sztuczny korzeń zęba i zapewniać mu należytą stabilność.

Drugim ważnym elementem implantu zębowego jest korona protetyczna, która jest przymocowana do filaru za pomocą łącznika. Korona mocowana jest do filaru od razu po wszczepieniu go w dziąsło lub dopiero po pewnym czasie – wszystko zależy od wybranej metody implantacji. Ten element najczęściej wykonany jest z porcelany. Niekiedy umieszcza się także koronę tymczasową, która wykonana jest z akrylu i po całkowitym zagojeniu rany po wykonanej operacji, zastępuje się ją koroną porcelanową.

Przewaga implantów zębowych nad innymi metodami odbudowy zębów

Oprócz wspomnianych już wcześniej zalet dotyczących znakomitego efektu estetycznego oraz całkowitej odbudowy funkcjonalności uzębienia, implanty zębowe mają również wiele innych bardzo znaczących zalet, w porównaniu z innymi metodami odbudowy zębów.

Przede wszystkim implanty zębowe jako jedyne blokują proces zaniku kości. Tkanki kostne wokół korzeni zębów utrzymywane są przez naturalne procesy regeneracji. W momencie utraty zęba, w miejscu w którym usadowiony był jego korzeń dochodzi do procesu atrofii, tzn. do procesów zanikowych. Efektem tego jest zmiana kształtu żuchwy i szczęki. Wszczepienie implantu zębowego pozwala na całkowite zablokowanie tego efektu, ponieważ dzięki usadowieniu sztucznego korzenia zęba, cały czas mogą zachodzić procesy rozwoju i wzrostu kości.

Wszczepienie implantów zębowych nie wymaga także innych, niż w przypadku naturalnych zębów, metod pielęgnacji. Dbanie o higienę implantów zębowych nie różni się bowiem niczym od higieny naturalnych zębów. Implanty wymagają regularnego szczotkowania, nitkowania oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Gdzie wykonać zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Jak widać, odbudowa uzębienia przy użyciu implantów stomatologicznych niesie za sobą szereg bardzo znaczących zalet. Jeżeli jednak chcielibyśmy mieć pewność, że wszczepione implanty będą w stanie całkowicie odbudować funkcjonalność naszych zębów oraz będą trwałe przez lata, musimy wybrać odpowiednią klinikę stomatologiczną. Takim miejscem jest bez wątpienia Klinika Stomatologiczna Hollywood Smile w Pabianicach, specjalizująca się w profesjonalnym leczeniu implantologicznym.

5/5 - (4 votes)