Choroby i leczenie
31 maja 2017

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest czasem jedynym sposobem na to, aby ocalić zepsuty ząb. Jednocześnie daje natychmiastową ulgę, usuwając ogromny ból wywołany infekcjami miazgi zębowej. Choć zabieg ten nie należy do przyjemnych, korzyści z niego płynące są ogromne. Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne) i w jakich sytuacjach powinno się je przeprowadzać?

Infekcje miazgi zębowej – co je wywołuje?

Miazga zębowa to najbardziej wrażliwa, silnie unerwiona, a jednocześnie dokładnie osłonięta tkanka położona w samym środku zęba. Jest miękka i delikatna. Choć chronią ją warstwy szkliwa i zębiny, zdarza się, że ta naturalna bariera zostaje przerwana, a miazga wyeksponowana na wpływ bakterii. Zainfekowana miazga obrzęka i przestaje mieścić się w komorze zęba. Doznaje silnego ucisku, który wywołuje dotkliwy ból.

Do infekcji miazgi zębowej dochodzi przede wszystkim w następstwie rozległych ubytków – tak głębokich, że sięgają do wnętrza zęba. Przez taki ubytek bakterie wnikają wprost do miazgi i tam się rozwijają. Niekiedy taki sam efekt wywołuje uraz mechaniczny – ułamany lub pęknięty ząb nie osłania szczelnie zębiny i dochodzi do bolesnej infekcji.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu wnętrza zęba z zainfekowanej miazgi oraz drobnoustrojów, a następnie szczelnym wypełnieniu go materiałem stomatologicznym, aby ząb nie pozostawał pusty. Pozbawiony miazgi ząb przestaje boleć. Ponieważ jednak zabieg ten jest dość inwazyjny, stosuje się go jedynie wówczas, kiedy zmiany w miazdze są daleko posunięte i nieodwracalne. Często w parze ze zniszczoną miazgą idą znaczne ubytki, dlatego leczenie kanałowe jest alternatywą dla wyrwania zęba.

Dzięki leczeniu endodontycznemu można pozbyć się bólu, zachować ząb, a następnie zrekonstruować go. Korzyści są zatem ogromne. Leczenie kanałowe przeprowadza się pod znieczuleniem, dlatego też nie należy się go obawiać. Ból związany z infekcją miazgi jest znacznie bardziej dotkliwy, a do tego chory ząb może rzutować nie tylko na inne zęby, ale i cały organizm – toczący się w nim stan zapalny stanowi duże obciążenie.

Najprościej jest stosować profilaktykę – nie zaniedbywać nawet niewielkich ubytków i dbać o higienę jamy ustnej. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba leczenia kanałowego, można liczyć na profesjonalizm www.citodent.pl.

5/5 - (1 vote)