Usunięty ząb Choroby i leczenie
7 stycznia 2020

Usuwanie ósemek. Kiedy jest konieczne?

Ósemki często są nazywane zębami mądrości, ponieważ mogą pojawić się tylko u pacjentów w starszym wieku, kiedy wszystkie inne zęby są już ustawione w łuku zębowym. Anatomicznie zęby mądrości są u człowieka trzecimi zębami trzonowymi. Mogą zacząć rosnąć po obu stronach szczęki i żuchwy u pacjenta, ale równie dobrze mogą się one u niego wcale nie pojawić. Dlaczego tak często podejmuje się decyzję o usunięciu ósemek? W jakich sytuacjach do tego dochodzi i dlaczego wykonywanie zabiegów przy zębach mądrości ten jest tak trudne i często w ich efekcie dochodzi do różnych komplikacji?

Dlaczego ósemki nie pojawiają się u każdego?

Brak zębów mądrości u każdego pacjenta jest związany z tym, że w wyniku ewolucji człowieka w pewnym momencie trzecie zęby trzonowe stały się dla niego zbędne i po prostu przestały się pojawiać u każdego, a zbiegiem czasu będą zapewne występowały jeszcze rzadziej. Główny problem z ósemkami jest taki, że w momencie kształtowania się łuków zębowych jeszcze nie występują, przez co, jeżeli już się pojawią, to po prostu nie ma już na nie miejsca. Najczęściej do rośnięcia ósemek dochodzi u pacjentów w wieku od 17 do 21 lat, ale w niektórych przypadkach, może się to zdarzyć nawet u osób powyżej 40. roku życia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca stomatolog z Medidens – renomowanego gabinetu dentystycznego w Częstochowie: Wyrżnięcie się zęba mądrości już po całkowitym ukształtowaniu się układu żucia jest powodem, dlaczego tak często trzeba sobie radzić ze związanymi z nim problemami. Niestety rzadko kiedy jest na ósemkę lub ósemki miejsce, i ich wyrżnięcie nie będzie powodowało żadnych komplikacji. Częściej wyrzynający się ząb mądrości doprowadza do stłoczenia się innych zębów i jest przyczyną odczuwania przez pacjenta silnego bólu. W takich przypadkach nie ma co zwlekać, tylko od razu trzeba się wybrać na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Im szybciej bowiem uda się zdiagnozować problem, tym szybciej tez będzie można przedsięwziąć określone środki i rozpocząć skuteczne leczenie.

Przyczyny koniecznego usunięcia zębów mądrości

Najczęstszą przyczyną podjęcia decyzji o usunięciu ósemki jest wspomniana wyżej sytuacja, w której na ósemkę nie ma już po prostu wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym i jej pojawienie się może być bardzo groźne dla innych znajdujących się w łuku zębów. Po pojawieniu się nowego zęba, pozostałe zaczynają się po prostu stłaczać. Jeżeli w porę nie uda się usunąć będącego przyczyną takich problemów zęba, inne zaczną w końcu także na siebie nachodzić, co w konsekwencji pogorszy estetykę uśmiechu oraz będzie przyczyną poważnych problemów z przeżuwaniem pokarmów.

Ósemki, czyli zęby mądrości czasami trzeba usunąć jeszcze przed wyrżnięciem, tzn. wtedy gdy są jeszcze zębami zatrzymanymi, które źle ułożone w żuchwie lub w dziąśle, np. poziomo lub pod nieprawidłowym kątem, nie mają szansy na wyrżnięcie, ale za to mogą naciskać na korzeń sąsiedniego zęba lub spowodować powstanie tzw. kieszeni dziąsłowej. W konsekwencji zatrzymana ósemka może być przyczyną powstawania zawsze groźnych stanów zapalanych w jamie ustnej

Inny przypadek, w którym usunięcie trzecich zębów trzonowych jest koniecznością, to jego zaawansowana choroba próchnicowa. Niestety ze względu na miejsce usytuowania zębów mądrości, jeżeli uda im się wyrżnąć, to są zawsze bardzo problematyczne w przypadku pojawienia się w nich ubytków. O ile z nimi można jednak sobie jeszcze zazwyczaj jakoś poradzić, o tyle, jeżeli leczenie ósemki wymagałoby wyczyszczenia, a następnie wypełnienia kanałów zęba, tzn. przeprowadzenia leczenia endodontycznego, w takich przypadkach lekarz stomatolog prędzej się zdecyduje na wykonanie ekstrakcji zęba.  

5/5 - (1 vote)