Choroby i leczenie
21 lipca 2017

Stomatologia. Charakterystyka dziedziny

Jeszcze dziś, mimo niewątpliwie wysokiej jakości usług stomatologicznych, na dźwięk słowa „dentysta” wiele osób po prostu się wzdryga. Popularne dowcipy utrwaliły stereotyp dentysty sadysty, a propagowaniu właściwej profilaktyki, w tym regularnych kontroli stanu uzębienia wcale nie pomaga wciąż praktykowana metoda wychowawcza, polegająca na straszeniu dzieci dentystą.  Kim tak naprawdę jest stomatolog i kiedy warto go odwiedzić?

Najdawniejsze znalezisko archeologiczne potwierdzające próby leczenia zębów, pochodzi sprzed ponad 14 tysięcy lat! Oznacza to, że już wtedy ludzie próbowali radzić sobie z bólem inaczej, niż po prostu usuwając ząb – opowiada nasz rozmówca z gabinetu stomatologicznego Ferreus. Na zębie trzonowym szkieletu odnalezionego w Dolomitach widać wyraźnie ślady po wydrapywaniu zmian próchnicowych ostrym narzędziem. Współczesna stomatologia dysponuje o wiele bardziej humanitarnymi metodami.

Najważniejsze zadania stomatologa

Często zapominamy o tym, że stomatolog jest lekarzem, a dbanie o zdrowie jamy ustnej jest równie ważne jak pielęgnacja innych obszarów zdrowia. Choć z usług dentysty korzystamy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zmusza nas do tego ból chorego zęba, wizyta w gabinecie może nam pomóc zanim do takiej sytuacji dojdzie. Jednym z podstawowych zadań dentysty jest bowiem profilaktyka chorób jamy ustnej pacjenta, a nie tylko leczenie.

Specjalizacje stomatologiczne

Obok stomatologii ogólnej funkcjonują jeszcze dwie specjalizacje. Stomatolog ortodonta jest ekspertem od rozpoznawania wad zgryzu i przeprowadzania zabiegów służących korekcji tych nieprawidłowości, najczęściej za pomocą aparatów ortodontycznych, ale także poprzez zalecanie pacjentom rozmaitych ćwiczeń. Chirurgia stomatologiczna polega na operacyjnym leczeniu jamy ustnej, przy czym najczęściej zajmuje się usuwaniem zmian powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych, ale także usuwaniem zębów i zmian chorobowych.

Inne działy stomatologii

Wymienione wyżej specjalizacje są działami formalnie uznanymi przez prawo Polski i UE. Tymczasem w ramach stomatologii ogólnej funkcjonują też wewnętrzne podziały, wyróżniane ze względu na główny obszar zabiegów wykonywanych przez danego dentystę. Najczęściej korzystamy ze stomatologii zachowawczej, czyli usług tego lekarza, który leczy zęby, ale także poddaje je zabiegom służącym zapobieganiu pojawiania się ubytków. Taki dentysta pomaga też pacjentom dobrać najlepsze metody codziennej pielęgnacji jamy ustnej – mówi ekspert z przychodni dentystycznej Ferreus.

W przypadku utraty zębów stałych udajemy się do protetyka. Ten specjalista skupia się na uzupełnianiu ubytków w uzębieniu poprzez przygotowanie rozmaitych protez, licówek, wkładów czy kron. Natomiast stomatologia dziecięca zajmuje się problemami najmłodszych pacjentów. Dentyści podejmujący się pracy w takiej specjalności charakteryzują się zwykle wyjątkową łagodnością, cierpliwością i dobrym podejściem do dzieci, co umożliwia im łatwiejszą współpracę z tą grupą pacjentów.

5/5 - (1 vote)