Choroby i leczenie
2 października 2017

Próchnica zębów – przyczyny, objawy i leczenie

Przyczyny powstawanie próchnicy zębów

Powstawanie próchnicy na zębach jest związane z działaniem bakterii, które osiadają na szkliwie zębów. Według badań w jamie ustnej człowieka występuje około 300 gatunków bakterii, ale niektóre z nich są dla nas całkowicie nieszkodliwe. Wpływ na rozwój próchnicy mają tylko te z nich, które powodują rozkładanie cukrów oraz są odpowiedzialne za powstawanie kwasów organicznych. Najgroźniejszymi bakteriami są te z gatunku Streptococcus mutans. Powodują one powstawanie miękkiego i bardzo szczelnie przylegającego do powierzchni zębów, żółtego nalotu, którego nazywamy płytką nazębną. Sama spowodowana nadmiarem płytki oraz kamienia nazębnego próchnica polega na stopniowym odwapnianiu oraz rozpadzie twardych tkanek zęba, przez co bakterie dostają się do wnętrza zęba, powodując tym samym powstanie ubytku.

Różne etapy próchnicy i różne sposoby jej zwalczania

Rozwój choroby próchnicowej zęba przebiega wieloetapowo, i w zależności od tego w jakiej w danej chwili znajduje się fazie, konieczne jest dobranie właściwej metody leczenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Medidens w Częstochowie: Próchnica na początku pojawia się na zębach w postaci niewielkiego odwapnienia, charakteryzującego się białymi lub ciemnymi plamkami. Na tym etapie nie dochodzi jeszcze do powstania ubytku, dlatego do wyleczenia choroby próchnicowej wystarczy jedynie dokładne wyczyszczenie powierzchni zęba oraz jego zabezpieczenie przy użyciu preparatu z fluorem. Zabieg ten fachowo nazywany jest reminalizacją. Wykrycie próchnicy na tym etapie jest możliwe tylko dzięki regularnemu (tzn. co pół roku) zgłaszaniu się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego.

Następny etap polega na powstaniu w zębie ubytku. Tutaj leczenie próchnicy polega już na dokładnym oczyszczeniu powstałej dziury poprzez wykonanie borowania oraz szczelnemu zalepienia ubytku plombą.

W ostatnim etapie próchnica przebija się już także przez zębinę i dociera do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. W tym wypadku pacjenci zgłaszają się do dentysty już nie na rutynowe badanie, a z powodu silnego bólu. Jedyną metodą, która pozwala nie tylko na wyleczenie zęba, ale także na uratowanie go przed ekstrakcją, jest wykonanie leczenia kanałowego.

5/5 - (1 vote)