Choroby i leczenie
23 lipca 2019

Ortodoncja – co to dokładnie jest?

Zęby to wizytówka każdego człowieka, niezależnie od jego wieku i płci. Nie zawsze jednak możemy dobrze o nie zabrać, zwłaszcza kiedy zęby stałe nie są równe. Wręcz przeciwnie – przydałaby się im pomoc specjalisty, zajmującego się leczeniem wad zgryzu. Właśnie na tym polega ortodoncja. To kolejna specjalizacja stomatologii, która pomaga nam utrzymywać piękny uśmiech, niezależnie od problemów.

To potoczne „prostowanie zębów” dotyczy chociażby znanych, ale nie zawsze lubianych aparatów ortodontycznych stałych. To one prostują zgryz, pozwalając cieszyć się pięknymi zębami przyszłości. Nic dziwnego, że ortodoncja jest tak często utożsamiana z poprawą uśmiechu. W rzeczywistości jednak nie to jest celem ortodonty,  a przywrócenie właściwych funkcji, umożliwiających mowę i rozdrabnianie pokarmu.

Wady zgryzu – skąd się biorą?

Z wielu, naprawdę wielu różnych powodów. Pierwszym powodem może być dziedziczenie – tak, nieprawidłowe położenie zębów to problem związany z dziedzicznością. Nie znaczy to jednak, że nie może wiązać się również z nabyciem wady podczas życia. Czasami problemy się łączą – zęby są krzywe poprzez działanie genetycznych i środowiskowych czynników jednocześnie. Jakie to jednak wady genetyczne? To chociażby progenia, która jest związana ze zbyt rozwiniętą żuchwą. To – dodatkowo – cecha wyglądowa władców z dynastii Habsburgów, którą można dostrzec na historycznych portretach. Problemem jest również charakterystyczna szpara, czyli diastema.

Nabyte wady zgryzu

A co z nabytymi wadami? Istnieje więcej czynników, które wpływają na zły zgryz. Może to być chociażby nieprawidłowy układ już w okresie bycia niemowlęciem. Także smoczki o nieprawidłowym kształcie negatywnie wpływają na zęby. Ssanie palca, oddychanie przez usta – to, wbrew pozorom, również ma olbrzymi wpływ na układ naszych zębów. Nie mówiąc już o bardziej zaawansowanych problemach, takich jak próchnica czy przedwczesna utrata zębów mlecznych.  Czasami problemem są również różnego rodzaju zmiany ewolucyjne, chociażby gwałtowna zmiana trybu życia, spożywanie miękkich, przetworzonych pokarmów, a także brak miejsca na zęby – przez co trzeba działać u ortodonty i najprawdopodobniej wybrać aparat ortodontyczny. Stały lub chwilowy, wkładany na przykład na noc. Dzięki temu pomożemy sobie poradzić z brzydkim układem uzębienia, który dodatkowo utrudnia nam podstawowe czynności.

Więcej na: https://acusdent.pl

5/5 - (1 vote)