Choroby i leczenie
5 listopada 2018

Opieka dentystyczna – prywatnie czy na fundusz?

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków specjalistów z zakresu medycyny jest dentysta, w końcu bólu zęba nie sposób lekceważyć, a nieodpowiednia higiena może prowadzić do szpecących ubytków.

Jednak lekarza tego typu warto odwiedzać nie tylko w momencie, kiedy dokucza nam intensywny ból, w kwestii zębów kluczowa jest także profilaktyka, w trakcie kontrolnych wizyt łatwiej wychwycić rozwijającą się próchnicę. Jaki rodzaj przychodni jednak lepiej odwiedzić – prywatną czy państwową?

Leczenie na NFZ

Większość Polaków objętych jest programem NFZ, w którego pakiecie znajduje się również podstawowa opieka dentystyczna. Bezpłatnie możemy wyleczyć kanałowo zęby, odkamienić je, a także wyrwać. Jeśli stomatolog jest przez nas odwiedzany regularnie, wówczas możemy ograniczyć się do placówki publicznej, w końcu kontrolna wizyta nie wymaga specjalistycznego sprzętu, którego często brakuje w placówkach państwowych. Problem zaczyna się w momencie, kiedy po pomoc zgłaszamy się dopiero w przypadku zaawansowanego bólu zęba, wówczas musimy liczyć się nie tylko z długimi kolejkami, ale też mniejszym pakietem usług. przykładowo, jeśli potrzebne nam będzie wypełnienie ubytku, to państwowa klinika stomatologiczna może nam za darmo sprawić plombę w kolorze czarnym (dotyczy to tylko zębów od czwórki w górę). Jeśli będziemy zainteresowani nowoczesną, światłoutwardzaną plombą, wówczas będziemy musieli za nią zapłacić. Również za implanty zębowe musimy zapłacić z własnej kieszeni i to nie mało.

Prywatna praktyka dentystyczna

Dzięki temu, że w każdym, nawet najmniejszym mieście dostępna jest prywatna przychodnia stomatologiczna, to mamy pewność, że na wizytę nie będziemy czekać dłużej niż dwa dni. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy mamy poważny ból zęba i jak najprędzej pragniemy sobie z nim poradzić. Oczywiście w prywatnym gabinecie będziemy musieli zapłacić za wszystkie usługi, łącznie z wizytą kontrolną. Jednak większość placówek tego typu, w przypadku kosztownego leczenia, umożliwia płatność ratalną. Poza tym poważniejsze kwestie, jak na przykład implanty zębów, warto załatwiać właśnie tam, bowiem prywatne praktyki, w przeciwieństwie do państwowych, posiadają nowoczesny sprzęt.

5/5 - (1 vote)