Choroby i leczenie
10 maja 2017

Kiedy niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego zęba

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne,  u wielu z nas wywołuje napad strachu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Leczenie kanałowe, choć bywa bolesne, a na pewno nie można nazwać go przyjemnym, ucina na dobre cierpienia osoby z zainfekowaną miazgą zębową, przynosi ulgę i powstrzymuje dalszą degradację zębów. Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Czym jest miazga zębowa i dlaczego boli

Miazgę zębową nazywamy potocznie nerwem. Wypełnia ona labirynt (kanał) znajdujący się we wnętrzu zęba. Miazga jest delikatną substancją, a do tego bardzo czułą na ból, bo silnie unerwioną. Potrafi przysporzyć ogromnego bólu, którego źródłem jest to, że zainfekowana obrzęknięta miazga przestaje się mieścić w kanałach.

Aby doszło do zainfekowania miazgi, która jest najbardziej centralną i dobrze ukrytą warstwą zęba, musi powstać głęboki ubytek, przez który drobnoustroje przedostaną się do nerwu. Ten ubytek może wynikać z próchnicy lub być skutkiem uszkodzenia mechanicznego. Niekiedy przyczyną jest częste leczenie danego zęba.

Po czym poznać, że miazga wymaga interwencji? Najbardziej znamienny jest ból – bardzo silny, niemal nie do zniesienia. Pojawia się bez bezpośredniej przyczyny. Może pulsować, utrzymywać się długo i wzmagać się przy nagryzaniu. Ząb może być przebarwiony, a dziąsła w bezpośrednim sąsiedztwie spuchnięte i bolesne. Ząb z zainfekowaną miazgą uwrażliwia się także na ciepło i zimno.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi. Oprócz samej miazgi usuwa się także bakterie nagromadzone w kanale zębowym, a następnie taki opróżniony i odkażony kanał wypełnia się szczelnie materiałem stomatologicznym, aby ząb nie był pusty. Mówi się wówczas, że ząb jest martwy. Ponieważ jest pozbawiony unerwionej tkanki, nie powinien więcej boleć.

Ten zabieg jest dość inwazyjny, dentyści starają się raczej ratować ząb. Dopiero kiedy miazga jest nieodwracalnie zmieniona, zapada decyzja o jej usunięciu. W praktyce przyczyną leczenia kanałowego są rozległe, głębokie ubytki oraz uszkodzenia mechaniczne korony zęba.

Warto wiedzieć, że obecnie leczenie kanałowe prowadzi się pod znieczuleniem, więc jego legendarną bolesność można włożyć między bajki. Na bezbolesne leczenie kanałowe zaprasza www.dentysta-szczyrek.pl.

5/5 - (1 vote)