Leczenie kanałowe Choroby i leczenie
17 kwietnia 2019

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe lub inaczej leczenie endodontyczne jest wdrażane w sytuacjach nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Niesie ono ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim likwiduje źródło bólu bez konieczności usuwania zęba. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, ile może ono potrwać i czy jest ono bolesne.

Przebieg leczenia kanałowego

Kiedy trafiamy na fotel dentystyczny z powodu przenikliwego bólu zęba, jedną z pierwszych czynności, jaką wykonuje lekarz stomatolog, jest jego prześwietlenie.  Zdjęcie rentgenowskie stanowi podstawę do oceny stanu naszego zęba. Jeśli zaś widoczne na nim zmiany, spowodowane istniejącym zapaleniem miazgi, pozwalają na przeprowadzenie leczenia kanałowego, to zdecydowanie warto jest się na nie zdecydować. Stanowi ono bowiem ostatni ratunek dla naszego zęba. Jak przebiega takie leczenie?

Na początku wizyty otrzymujemy odpowiednie znieczulenie. Następnie nasz ząb, który będzie poddawany leczeniu kanałowemu jest zabezpieczany za pomocą specjalnej klamry oraz koferdamu. Wówczas możemy mieć pewność, że pole zabiegowe zachowa właściwy stopień sterylności, a substancje, wykorzystywane w trakcie zabiegu, nie przedostaną się do naszej jamy ustnej.

Leczenie kanałowe wymaga niezwykłej precyzji, dlatego też w jego trakcie lekarze stomatolodzy pracują przy użyciu specjalnych mikroskopów. Mikroskopy te umożliwiają oczyszczenie kanałów zębowych z resztek tkanek oraz bakterii. Dokładnie oczyszczone kanały zaś są szczelnie zamykane materiałem wypełniającym, którym jest gutaperka – materiał pochodzenia naturalnego oraz bezpieczny dla naszego organizmu.

Uplastyczniona dzięki podgrzaniu biokompatybilna gutaperka wprowadzana jest do kanału zębowego wraz z uszczelniaczem. Materiał ten musi zostać upchnięty na całej długości każdego kanału tak, aby zapewniał mu całkowitą szczelność. Na tym etapie pracy specjaliści muszą także zachować czujność i nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza w upychanym materiale. Dla bezpieczeństwa całego procesu, na każdym etapie zabiegu wykonywane jest kontrolne zdjęcie RTG.

Czy warto bać się leczenia kanałowego?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, lekarz stomatolog z gabinetu dentystycznego Stomatologia Rodzinna w Częstochowie: Istniejące rodzaje znieczuleń miejscowych oraz nowoczesne metody sprawiają, iż obecnie leczenie kanałowe może przebiegać dla pacjenta w sposób bezbolesny. Pozwala również na zachowanie zęba. W przeszłości zęby z rozległymi zmianami okołowierzchołkowym najczęściej musiały być usuwane.

A jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe obecnie z powodzeniem może się odbyć nawet w czasie jednej wizyty. Wszystko zależy od ilości kanałów zębowych oraz stopnia uszkodzeń, jakie zaszły w jego wnętrzu – dodaje nasz ekspert.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie należy może do najprzyjemniejszych, jednakże bywa konieczna. Im szybciej się na nią zdecydujemy, tym większe szanse na skuteczne rozwiązanie problemu. A co najważniejsze, obecnie nie ma powodów do tego, aby bać się leczenia kanałowego. Może ono bowiem przebiec w niedługim czasie oraz w komfortowej dla nas atmosferze.

5/5 - (1 vote)