leczenie kanalowe Choroby i leczenie
3 sierpnia 2016

Na czym polega leczenie kanałowe?

Mało kto przepada za leczeniem stomatologicznym. Już sam zapach gabinetu dentystycznego czy odgłosy z niego dochodzące przyprawiają o dreszcze. Dlatego wiele osób przez lata mniej czy bardziej skutecznie go unika, co nie zawsze rodzi pozytywne konsekwencje. Po jakimś czasie może się bowiem okazać, że zęby są w opłakanym stanie i wiele z nich trzeba usunąć bądź leczyć kanałowo.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi – tłumaczy nasz specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Jardent. Często to jedyny sposób, aby uratować chory ząb, w którym należy z najwyższą starannością oczyścić kanały korzeni zębowych i komory zęba. Następnie przeprowadza się dokładną dezynfekcję, a wolne przestrzenie wypełnia się specjalnym biozgodnym materiałem. Przed rozpoczęciem leczenia powinno się prześwietlić chory ząb, aby sprawdzić, jak duże są uszkodzenia.

Kiedy wykonać leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest konieczne, kiedy zmiany próchnicze wnikną w głębokie warstwy zęba i docierają do miazgi. Bakterie wywołują stan zapalny, który powoduje silne bóle trwające od kilku minut do nawet kilku godzin. Bardzo ważne jest wówczas natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, w przeciwnym razie może dojść do martwicy zęba, zapalenia okostnej czy powstania ropnia podśluzówkowego. Ząb wymagający leczenia może zmienić kolor na ciemniejszy, być bardziej wrażliwy na zimne i gorące napoje, a na dziąśle może pojawić się pęcherzyk, z którego będzie sączyć się ropa.

Jak przygotować się do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe, zwane leczeniem endodontycznym, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Konieczny jest jedynie dokładny wywiad, aby dowiedzieć się o ogólny stan zdrowia pacjenta i ewentualne uczulenia. Potrzeba również zrobić zdjęcie radiologiczne, aby ocenić stan zęba i zaplanować leczenie. Sytuacja zmienia się, kiedy leczenie ma być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. Wtedy trzeba jeszcze dostarczyć badania laboratoryjne i umówić spotkanie z anastezjologiem, który zakwalifikuje pacjenta do podania odpowiedniej narkozy.

5/5 - (1 vote)