leczenie-kanałowe Choroby i leczenie
25 czerwca 2018

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Większość z nas życzyłaby sobie uniknąć konieczności leczenia endodontycznego, określanego potocznie kanałowym. Jednak w sytuacji gdy zaniedbana próchnica atakuje miazgę zębową, w której rozwija się nieodwracalny stan zapalny, jedynym sposobem na uratowanie zęba i usunięcie bólu, są właśnie zabiegi endodontyczne. Na czym dokładnie polega taka terapia i czy w dalszym ciągu trzeba się jej obawiać?

Jak się uchronić przed leczeniem endodontycznym?

Do sytuacji, w której konieczne jest leczenie kanałowe, teoretycznie nie jest łatwo doprowadzić. Zanim choroba zaatakuje miazgę, próchnica musi mieć czas spenetrować szkliwo i zębinę. I choć taka sytuacja nie zawsze objawia się bólem, próchnicę możesz w porę zahamować, jeśli regularnie udajesz się na przeglądy do stomatologa.

Jednak nawet gdy ubytek dosięgnął już poziomu miazgi i pacjent odczuwa ból podczas spożywania ciepłych lub zimnych napojów, wciąż jeszcze jest szansa na uniknięcie leczenia kanałowego – podpowiada nasz rozmówca z gabinetu Codziennej Stomatologii w Dąbrowie Górniczej. W początkowej fazie zapalenie miazgi można jeszcze wyleczyć, toteż nigdy nie odwlekaj wizyty u dentysty.

Leczenie kanałowe

Kiedy ból zęba towarzyszy pacjentowi cały czas, z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach i występują gorączki oraz bóle głowy, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem lub martwicą miazgi. Wtedy konieczne jest już jej usunięcie i dokładne wyczyszczenie kanałów zębowych.

Leczenie endodontyczne obejmuje więc właśnie dokładne opracowanie kanałów zębowych, a następnie wypełnienie ubytku powstałego w tkance. W celu ustalenia, jak głęboko sięgają zmiany zapalne miazgi, a także w jaki sposób przebiegają kanały w zębie, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG.

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych dodatkowo wykorzystuje się bardziej zaawansowane technologie do pomiaru długości kanałów. Przykładem może być elektroniczny endometr RAYPEX 5, który zapewnia najwyższą precyzję pomiaru, co znacznie ułatwia pracę lekarza dentysty.

Znając długość i przebieg kanałów w zainfekowanym zębie, stomatolog przystępuje do starannego usuwania z jego wnętrza tkanek miękkich, łącznie z nerwami i naczyniami krwionośnymi. Stąd właśnie zła sława leczenia endodontycznego, jako bardzo bolesnego. Na szczęście dziś gabinety dentystyczne używają znacznie skuteczniejszych znieczuleń, które pozwalają całkowicie wyeliminować nieprzyjemne doznania (np. komputerowe znieczulenie The Wand).

Po mechanicznym usunięciu miazgi konieczne jest jeszcze płukanie kanałów preparatami przeciwbakteryjnymi, dzięki czemu zyskujemy całkowitą pewność, że w zębie nie odnowi się stan zapalny. Do tak przygotowanego kanału można wprowadzić wypełnienie. W niektórych przychodniach stomatologicznych istnieje możliwość idealnego dopasowania koloru wypełnienia do barwy naturalnego zęba, a to dzięki nowoczesnemu systemowi Artist.

Jeśli należysz do grupy osób, które boją się wizyt u dentysty, spróbuj jak najszybciej pokonać swój lęk. Im szybciej zasiądziesz w fotelu stomatologicznym, tym większe szanse na szybkie i bezbolesne wyleczenie chorego zęba.

5/5 - (2 votes)