Choroby i leczenie
26 maja 2017

Leczenie kanałowe – Kiedy się stosuje i na czym polega

Leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane leczeniem kanałowym, wykonuje się w przypadkach bardzo zaawansowanej choroby próchnicowej zęba, czyli tweedy, gdy próchnica zaczyna już atakować także unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zębowych. Zabieg ten należy do najmniej przyjemnych zabiegów stomatologicznych, jednak często jest jedyną szansą na uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją.

Przebieg choroby próchnicowej zębów

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego, należy najpierw poznać przebieg choroby próchnicowej zęba. Na początku próchnica widoczna jest na zębie jedynie w postaci lekkich przebarwień, które można łatwo usunąć w trakcie rutynowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli w porę nie uda się jej dostrzec, próchnica bardzo szybko jest w stanie przedrzeć się przez szkliwo zęba i zaatakować zębinę. W takich sytuacjach konieczne jest już dokładne oczyszczenie powstałego w wyniku choroby ubytku w zębie oraz wypełnienie go plombą. To jednak nie jest ostatni etap rozwoju próchnicy. W przypadku drobnych ubytków pacjent nie odczuwa bowiem jeszcze bólu, ten pojawia się dopiero wtedy, gdy próchnica dotrze dalej, przełamie kolejną zaporę w postaci zębiny i zaatakuje ukrwioną i unerwioną miazgę w kanałach zębowych. Na tym etapie choroby, nie wystarczy już tylko oczyszczenie ubytku i wypełnienie go plombą, ale konieczne jest także dokładne oczyszczenie kanałów zębowych, czyli leczenie kanałowe. Warto dodać, że na tym etapie choroby, ząb zazwyczaj jest już bardzo zniszczony, często się kruszy i oprócz wykonania leczenia endodontycznego, najprawdopodobniej konieczna będzie również odbudowa korony zęba.

Dlaczego warto się podjąć leczenia kanałowego

Pomimo tego, że leczenie kanałowe jest zawsze nieprzyjemne i długotrwałe, jeżeli mamy tylko możliwość uratowania zęba poprzez zdecydowanie się na przeprowadzenie tego zabiegu, zawsze warto jest z tej możliwości skorzystać.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej ES Dentica w Tychach: Leczenie kanałowe faktycznie nie jest przyjemne. Znieczulenie likwiduje ból w trakcie wykonywania zabiegu, jednak mimo to sam proces czyszczenia kanałów zębowych jest żmudny i długotrwały i może powodować nieprzyjemne uczucia u pacjentów. Pomimo to zdecydowanie warto jest się tego leczenia podjąć. W momencie zaatakowania kanałów zębowych przez próchnicę, endodoncja jest bowiem jedyną szansą na uratowanie chorego zęba przed usunięciem. Pamiętajmy, że utrata nawet jednego zęba może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, a późniejsza odbudowa uzębienia jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż leczenie kanałowe.

 

5/5 - (1 vote)