Choroby i leczenie
28 czerwca 2017

Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wielu pacjentom kojarzy się z długim i bardzo nieprzyjemnym zabiegiem. Niestety w niektórych sytuacjach jest to jedyna metoda, którą można wyleczyć atakującą z zęba próchnicę. Co więcej, w sytuacjach, gdy konieczne jest wykonanie tego typu zabiegu, jest on jedyną szansą na uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją. O tym kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, przeczytasz w naszym artykule.

Endodoncja jedynym ratunkiem dla bardzo chorego zęba

Leczenie kanałowe, profesjonalnie zwane leczeniem endodontycznym, wykonuje się w sytuacjach, gdy próchnica zęba jest już na tak bardzo zaawansowanym poziomie, że doprowadza do powstania stanu zapalnego miazgi i tkanki zęba. W takich sytuacjach pacjenci zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego już z silnym bólem, ponieważ próchnica zdołała już się przedrzeć przez szkliwo i zębinę i zaatakowała ukrwioną i unerwioną miazgę zęba. Po dotarciu do tego miejsca bakterie próchnicowe się tam gromadzą i rozmnażają doprowadzając do powstania stanu zapalnego. Choroba w takim stanie nie może być już leczona przy użyciu zwykłych metod. I żeby skutecznie pozbyć się wszystkich bakterii próchnicowych niezbędne jest otworzenie korony zęba i dokładne wyczyszczenie oraz wypełnienie kanałów zębowych, czyli wykonanie leczenia kanałowego.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent podczas wykonywania zabiegu nie odczuwa żadnego bólu. Prawda jest jednak taka, że ze względu na to, że zabieg jest wieloetapowy, może trwać dużo czasu, przez co cały cieszy się złą sławą wśród pacjentów.

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu endodontycznego, wykonywane jest zdjęcie RTG, na którym stomatolog będzie, mógł zobaczyć ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jakiej są one długości oraz jaki mają kształt. Po dokładnym zapoznaniu się ze zdjęciem, można przystąpić do otworzenia korony zęba oraz rozpoczęcia leczenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Rodentia w Opolu: Główną trudnością w leczeniu kanałowym jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanalików zębowych. W trakcie tej czynności zostają usunięte zarówno bakterie i zainfekowana miazga zęba, jak i zdrowa tkanka odpowiadająca za ukrwienie i unerwienie zęba. W efekcie ząb staje się martwy, ale dalej będzie mógł pełnić swoje funkcje.

Po dokładnym oczyszczeniu kanałów zębowych są one jeszcze poszerzane i wypełniane gutaperką, która ma za zadanie zamknięcie światła kanałów, dzięki czemu bakterie nie będą miały możliwości aby ponownie tam dotrzeć. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba.

Ząb po leczeniu kanałowym, pomimo iż staje się martwy, będzie nam mógł służyć jeszcze przez wiele lat.

5/5 - (1 vote)