chirurgia stomatologiczna Choroby i leczenie
3 marca 2016

Kiedy konsultować się z chirurgiem stomatologicznym?

Piękny uśmiech to nie tylko oznaka troski o urodę i wyznacznik atrakcyjności – to przede wszystkim poświadczenie o zdrowiu oraz rozsądnym podejściu do profilaktyki ich właściciela. Luki w uzębieniu, złamania, próchnica lub ubytki kostne mogą być przyczyną dyskomfortu psychicznego, braku pewności siebie i obniżonej samooceny. W takiej sytuacji warto poważnie zastanowić się nad wizytą u dobrego stomatologa.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Stomatologia to dziedzina medycyny rozwijająca się bardzo dynamicznie. Gabinety dentystyczne już dawno przestały straszyć ogromnymi wiertłami służącymi do borowania: zastąpiły je nowoczesne urządzenia, a wszelkiego typu zabiegi poprzedza odpowiednio dobrane znieczulenie. Nie inaczej dzieje się w przypadku chirurgii stomatologicznej, która dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom charakteryzuje się jeszcze większą dokładnością i efektywnością w leczeniu. Z definicji chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się wszelkiego rodzaju leczeniem jamy ustnej oraz jej okolic, wymagającym przygotowania ogólnochirurgicznego. W ramach jej ustawicznego rozwoju można do niej zaliczyć nie tylko usuwanie zębów; to również chirurgia odtwórcza tkanki kostnej czy mikrochirurgia tkanek miękkich. Często zabiegi te mają za zadanie przygotować pacjenta do specjalistycznego leczenia endodontycznego, zabiegów protetycznych, wszczepiania implantów i wielu innych – tłumaczy specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Aleksandry Gadomskiej.

Na chirurgię stomatologiczną składa się wyjątkowo długa lista zabiegów. Poziom ich skomplikowania jest różny, jednak efekty można podzielić na całkowite pozbycie się schorzenia lub, jak wspomniano wcześniej, przygotowanie jamy ustnej do dalszych etapów leczenia. Warto wiedzieć, że lekarzem zajmującym się chirurgią stomatologiczną jest nie tylko chirurg stomatolog, ale również chirurg szczękowo-twarzowy, a nawet laryngolog. Naturalnie zakres wykonywanych przez nich zabiegów jest inny i zależy od poziomu umiejętności lub ilości specjalizacji.

Konsultacja z chirurgiem: kiedy jest konieczna?

Chirurgia stomatologiczna to wyjątkowo szeroki zakres zabiegów obejmujący nie tylko zęby i dziąsła. Do specjalisty w tej dziedzinie należy udać się wtedy, kiedy konieczna jest ekstrakcja zębów stałych lub mlecznych, usuwanie zębów mądrości i odsłanianie zębów, które zatrzymały się w łuku. Metody i techniki obejmują również plastykę połączeń jamy ustnej i zatoki szczękowej, usuwanie torbieli twarzoczaszki, terapię złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,zna resekcje wierzchołka korzeni, leczenie powikłanych ropni, usunięcie korzeni zęba, usuwanie zębów całkowicie lub częściowo zatrzymanych, przedłużenie koron klinicznych i przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Naturalnie istotnym elementem pracy chirurga stomatologicznego jest konsultacja z pacjentem; tylko wnikliwy wywiad oraz badanie pozwala na stwierdzenie, czy i jakie leczenie jest konieczne. Decydując się na wizytę u specjalisty, warto znaleźć chirurga, który od wielu lat cieszy się na lokalnym rynku dobra renomą. Precyzja i doświadczenie, plus nowoczesne technologie zapewniają o pozytywnym wyniku, a więc zdrowiu pacjenta – podsumowuje specjalista z gabinetu Lux Dent.

3/5 - (1 vote)