Choroby i leczenie
6 kwietnia 2017

W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie zębów mądrości

Zębami mądrości lub „ósemkami” nazywamy trzecie zęby trzonowe, a więc ostatnie zęby po obu stronach szczęki i żuchwy. Jest to jeden z najbardziej znanych narządów szczątkowych, a więc narządów, które w wyniku ewolucji zatraciły swoją funkcję. Krótko mówiąc – nie są one niezbędne w procesie żucia pokarmu, a z czasem mogą sprawiać poważne kłopoty. Dlatego wiele osób staje przed koniecznością usunięcia ich.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Potoczny termin „zęby mądrości” wziął się z faktu, że są to ostatnie wyrzynające się zęby – okres ich wyrzynania się przypada zazwyczaj między 17 a 21 rokiem życia. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zęby mądrości nie wyrzynają się w ogóle do 40 roku życia lub proces ten zostaje zatrzymany i nie postępuje. Wyrzynaniu się ósemek towarzyszy zwykle ból, ponadto ze względu na swą pozycję są one słabo czyszczone i przez to narażone na próchnicę, mogą również mieć bardzo negatywny wpływ na pozostałe zęby i być przyczyną wielu poważnych dolegliwości. Istnieje kilka sytuacji, kiedy zęby mądrości powinny być usunięte. Są to między innymi:

  • Ząb zatrzymany w kości całkowicie – zęby takie nie wyrzynają się w ogóle i z czasem stwarzają ryzyko stłoczeń zębów w odcinku przednim lub uszkodzenia sąsiednich zębów
  • Ząb zatrzymany w kości częściowo – sytuacja ta ma miejsce, kiedy ząb nie wyrzyna się do końca i pozostaje ukryty pod warstwą dziąsła. Nie w każdym przypadku ząb zatrzymany częściowo jest widoczny – proces wyrzynania może zatrzymać się w momencie wysunięcia się zęba z kości, lecz jeszcze przed przebiciem dziąsła. Częściowe zatrzymanie zęba prowadzić może do powstania kieszeni dziąsłowej, w której zalegają resztki pokarmowe, przyczyniają się do powstania stanu zapalnego. Tak zatrzymane zęby mogą ponadto prowadzić do stłoczeń zębów i uszkadzać je.
  • Próchnica – próchnica w ósemkach jest wyjątkowo uciążliwa do zaleczenia ze względu na utrudniony dostęp i ryzyko niezachowania wymaganej suchości podczas zakładania wypełnienia. Może to prowadzić do próchnicy wtórnej. Z tych samych powodów ekstrakcja ósemki jest zalecana zamiast leczenia kanałowego.
  • Powracające stany zapalne – stany zapalne są dolegliwością dotykającą nie tylko zęby zatrzymane częściowo, ale również te, które zdążyły się już wyrznąć całkowicie. Przyczyną jest powstawanie płata dziąsłowego pokrywającego koronę zęba, w którym zbierają się resztki pokarmu i bakterie, prowadzące do infekcji i stanu zapalnego.
  • Brak miejsca na ósemki – bardzo częstym powodem do usunięcia ósemek jest brak miejsca dla nich w szczęce lub żuchwie. Ósemki to masywne żeby, które podczas wyrzynania mogą przyczynia się do stłoczenia pozostałych zębów. Najbardziej cierpią na tym siekacze, czyli zęby znajdujące się z przodu – są one najsłabiej ukorzenione i dlatego najbardziej podatne na spychanie ich do przodu. Z czasem zaczynają one nachodzić na siebie, pogarszając estetykę uzębienia i utrudniając prawidłową higienę zębów.

Niezależnie od powodu, dla którego nasze ósemki powinny zostać usunięte, powinniśmy zgłaszać się z tym do doświadczonego chirurga stomatologicznego. Profesjonalne zabiegi z tego zakresu znajdziemy w ofercie kliniki stomatologicznej Medentes.

5/5 - (1 vote)