Choroby i leczenie
6 lipca 2017

W jakich przypadkach konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Leczenie endodontyczne powszechnie jest znane pod nazwą leczenie kanałowe. Jest to szczególny sposób leczenia choroby próchnicowej zębów, który wykorzystuje się w sytuacjach, gdy jest już ona tak bardzo zaawansowana, że dotarła do kanałów zębowych. Mimo iż leczenie kanałowe obrosło już wśród pacjentów wieloma legendami, w przypadku zakażenia bakteriami miazgi w kanałach zębowych jest jedyną szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Kiedy dochodzi do zakażenia miazgi bakteriami próchnicy?

Do zakażenia znajdującej się w kanałach zębowych miazgi, dochodzi w sytuacjach, gdy nie uda się wcześniej zatrzymać postępu choroby próchnicowej zębów. Musimy pamiętać, że atakując ząb bakterie próchnicy stale podążają głębiej zęba. Na początku pojawiają się na nim jedynie w formie drobnych przebarwień, i można je usunąć podczas wizyty kontrolnej u stomatologa. Jeżeli jednak w porę nie uda nam się usunąć rozwijających się bakterii, podążają one dalej, przedostają się najpierw przez szkliwo zęba, a potem zaczynają atakować zębinę, doprowadzając do powstawania ubytków. Jeżeli na tym etapie zgłosimy się do stomatologa, leczenie ograniczy się do oczyszczenia powstałej w zębie dziury oraz do jej wypełnienia plombą. Na tym etapie pacjenci nadal nie odczuwają jeszcze bólu, dlatego odkrycie dziury w zębie jest możliwe jedynie podczas wizyty kontrolnej. Jeżeli w porę jej nie wykonamy, kolejny etap choroby próchnicowej jest wówczas, gdy bakterie, przełamią następną barierę, czyli zębinę, i dotrą do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. W takiej sytuacji nie wystarczy już tradycyjne borowanie i uzupełnienie powstałego ubytku plombą ale konieczne jest oczyszczenie także kanałów zębowych, czyli leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe?

W sytuacji, gdy konieczne jest już wykonanie leczenia endodontycznego, nasz ząb zazwyczaj jest już bardzo zniszczony, często na skutek działania bakterii próchnicowych dochodzi bowiem do odłamywania się jego fragmentów. Jako że miazga zębowa jest unerwiona, odczuwamy także bardzo silny ból, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Jardent w Ostródzie: Celem leczenia kanałowego jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów zębowych. W trakcie tej czynności przeprowadzający zabieg lekarz stomatolog, usuwa z kanałów bakterie próchnicy, ale także zdrową miazgę zębową. Jest to bardzo istotny szczegół, ponieważ w efekcie leczenia endodontycznego, chory ząb staje się tak naprawdę martwy, ale nadal może pełnić swoje funkcje i nie trzeba go usuwać. Po oczyszczeniu kanałów oraz ich dezynsekcji, są one dokładnie wypełniane gutaperką. Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa korony zęba.

5/5 - (1 vote)