Choroby i leczenie
5 grudnia 2017

Grzybica jamy ustnej – jak ją rozpoznać?

Chociaż pojęcie grzybica w jamie ustnej nie brzmi optymistycznie, dolegliwość atakuje stosunkowo wiele osób i jest wywoływana przez drożdżaki, które większość z nas posiada w swoim układzie pokarmowym. Poznaj charakterystykę grzybicy w jamie ustnej, jej objawy, a także dowiedz się, jak przyspieszyć leczenie stosując Glimbax – płyn do płukania jamy ustnej z zawartością diklofenaku.

Candida albicans – główna przyczyna grzybicy w jamie ustnej

Candida albicans to rodzaj drożdżaków, które znajdziemy w mikroflorze układu pokarmowego u ponad 2/3 dorosłych osób. To właśnie one odpowiedzialne są za kandydozę – grzybicę jamy ustnej. Dlaczego zatem większość ludzi nie cierpi na tę dolegliwość? Ponieważ skutecznie broni nas przed nią nasz układ immunologiczny. Nie zawsze jednak działa perfekcyjnie. Wiele chorób i dolegliwości obniża poziom naszej odporności, co staje się szansą dla wspomnianych drożdżaków do ataku na naszą jamę ustną.

Jak rozpoznać grzybicę w jamie ustnej? Najważniejsze objawy

W jaki sposób rozpoznać kandydozę? Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy w jamie ustnej jest biały nalot pokrywający język i podniebienie, który przemieszcza się niekiedy również do przełyku. W odróżnieniu od aft, powierzchnia objęta stanem zapalnym jest szersza i nie musi posiadać jednego ogniska. Miejsce stanu zapalnego pokrywa się owrzodzeniem, co z kolei przyczynia się do wystąpienia nieprzyjemnego bólu. Warto wiedzieć, że również popularne zajady w kącikach ust są grzybicą, lecz w nieco zmienionej formie.

Glimbax – skuteczny płyn do płukania jamy ustnej, redukujący stan zapalny

Walka z grzybicą w jamie ustnej wymaga działania miejscowego. Po pierwsze należy załagodzić ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, po drugie zwalczać stan zapalny. Doskonale nadaje się do tego Glimbax – płyn do płukania jamy ustnej z zawartością diklofenaku. Dzięki swojej płynnej formie preparat działa szybko i precyzyjnie. Glimbax można stosować równolegle do leczenia farmakologicznego, o ile takie zostanie zaproponowane przez lekarza.

3/5 - (2 votes)