stomatologia zachowawcza leczenie prochnica Choroby i leczenie
20 grudnia 2020

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Podstawowym i najważniejszym zadaniem lekarza dentysty, który specjalizuje się w stomatologii zachowawczej, jest utrzymanie dobrego stanu naturalnych zębów pacjenta. W gabinecie stomatologii zachowawczej pacjenci otrzymują pomoc w zakresie profilaktyki chorób zębów i jamy ustnej, mogą też liczyć na szybką diagnozę ewentualnych problemów oraz ich leczenie.

Dentyści przypominają: lepiej zapobiegać niż leczyć!

W kontekście zębów wiele osób wciąż ignoruje tę powszechnie znaną zasadę. Tymczasem prawidłowa profilaktyka, obejmująca nie tylko staranną higienę, ale też regularną kontrolę stanu zębów to najprostszy sposób na uniknięcie nieprzyjemnych wrażeń w fotelu dentysty. Co prawda dzięki dostępnym obecnie metodom leczenia próchnicy i skutecznym znieczuleniom nawet borowanie odbywa się bezboleśnie, jednak czy warto narażać się na dodatkowy stres i uszkodzenie własnych zębów? Zdecydowanie nie.

Aby mieć pewność, że zęby są w dobrym stanie, warto przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologii zachowawczej. Jeśli w jamie ustnej pacjenta nie dzieje się nic złego, lekarz pogratuluje mu i szybko pozwoli opuścić fotel. Jeżeli zauważy jakikolwiek problem, przedstawi pacjentowi propozycję jego rozwiązania. Nawet osoby, które bardzo dobrze dbają o swoje zęby, szczotkują je często i dokładnie, są narażone na stopniowe odkładanie się kamienia. Choć nie jest on jeszcze objawem chorobowym, sprzyja rozwojowi bakterii i stwarza warunki do rozwoju próchnicy. Dlatego podczas wizyty kontrolnej w gabinecie dentysta może zasugerować i od razu wykonać higienizację, czyli profesjonalne czyszczenie zębów z piaskowaniem. Po takim zabiegu zęby są nie tylko zdrowsze, ale też lepiej wyglądają – są gładsze, jaśniejsze, bielsze.

Gdy na profilaktykę jest już za późno, czyli leczenie próchnicy

Wiele osób wstrzymuje się z wizytą u dentysty do momentu, w którym pojawi się bardzo silny ból. W takich przypadkach zazwyczaj okazuje się, że niezbędne jest leczenie kanałowe. To prawda, że obecnie nawet leczenie zaawansowanej próchnicy da się przeprowadzić szybko i bezboleśnie. Trzeba jednak pamiętać, na czym ono polega. Usunięcie miazgi zębowej i wypełnienie kanału pozwala zaleczyć stan zapalny. Jednak oznacza, że ząb jest już praktycznie martwy. Zachodzi więc ryzyko, że nie będzie służył tak długo i tak dobrze, jak pozostałe, zdrowe zęby

– wyjaśnia nasz rozmówca z kliniki stomatologicznej BoaDent Prestige w Katowicach.

W przeciwieństwie do grypy czy przeziębienia próchnica nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się stopniowo, co daje choremu szansę na szybką reakcję i zahamowanie choroby na jej wczesnym etapie. Dentysta może zauważyć jej początki właśnie podczas wizyty kontrolnej. Sygnałem dla pacjenta mogą być nietypowe, nieprzyjemne reakcje zęba na zimne i gorące potrawy lub lekki ból pojawiający się tylko czasami. Jeśli zaniepokojony takimi objawami już w tym momencie zgłosi się do gabinetu, leczenie będzie prostsze i mniej inwazyjne. Leczenie próchnicy w początkowej fazie rozwoju często nie wymaga nawet znieczulenia, a co najważniejsze – pozwala oszczędzić jak najwięcej zdrowej tkanki zęba. Stosowane obecnie materiały wypełnieniowe są trwałe i estetyczne, a zaleczony w ten sposób ząb będzie służył pacjentowi bez problemów przez długie lata.

Rate this post