chirurgia stomatologiczna Choroby i leczenie
7 lutego 2018

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurg stomatologiczny – ze wszystkich specjalistów chyba ten wzbudza w pacjentach największy lęk. Choć zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii stomatologicznej nie należą do przyjemności, warto uświadomić sobie, że pomagają usunąć ból, niebezpieczne infekcje i zatrzymać postępującą chorobę. Kim jest chirurg stomatologiczny i czym dokładnie się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna – potrzebna dziedzina stomatologii

Chirurgia stomatologiczna ma stosunkowo krótką historię – wyodrębniła się w drugiej połowie XIX wieku. Jej celem jest operacyjne leczenie jamy ustnej i okolic. Co trzeba zrobić, aby móc wykonywać ten zawód? Zapytaliśmy o to w Przychodni Stomatologicznej Dental.

Chirurg stomatologiczny ma pełne przygotowanie stomatologiczne uzyskane na kierunku lekarsko-dentystycznym, a oprócz tego ukończoną specjalizację: chirurgia stomatologiczna. Obecnie nauka na specjalizacji trwa cztery lata. Jest to więc ogrom wiedzy, bez której trudno byłoby wziąć odpowiedzialność za zdrowie pacjenta.

Warto wiedzieć, że oprócz chirurgii stomatologicznej istnieje także często utożsamiana z nią chirurgia szczękowa. Nie zajmują się one jednak tym samym. Chirurgia stomatologiczna ma węższy zakres, zarówno co do obszaru ciała, którym się zajmuje, jak i rodzajów zabiegów. Chirurgia szczękowa z kolei dotyczy większego obszaru – nie tylko jamy ustnej, ale też kości szczęki oraz okolic szyi. Rzadziej zajmuje się natomiast zębami.

Zakres obowiązków chirurga stomatologicznego

Chirurgia stomatologiczna kojarzy nam się przede wszystkim z usuwaniem zębów mądrości. To dobry trop: ekstrakcja ósemek, szczególnie zatrzymanych, nie do końca wyrzniętych, leży w zakresie kompetencji tego specjalisty. To jednak zaledwie początek długiej listy, która obejmuje także m.in.:

  • usuwanie uszkodzonych lub zainfekowanych korzeni zębów (hemisekcja),
  • usuwanie wszelkich zmian i guzów o charakterze łagodnym oraz niektórych złośliwych: torbieli, włókniaków, brodawczaków, nadziąślaków, mucoceli,
  • leczenie przetok oraz ropni,
  • przygotowywanie do dalszego leczenia protetycznego,
  • leczenie chorób ślinianek,
  • nacinanie więzadeł i języka w terapii logopedycznej,
  • odsłanianie zatrzymanych zębów.

W wielu przypadkach chirurgia stomatologiczna jest dziedziną pomocniczą. Specjaliści współpracują z: onkologami, chirurgami szczękowymi, protetykami, stomatologami ogólnymi, ortodontami czy logopedami, aby wspólnie przywrócić pacjentowi zdrowie i funkcjonalność albo pożądany wygląd zębów i okolic jamy ustnej.

4.3/5 - (3 votes)