Choroby i leczenie
15 maja 2017

Na czym polega leczenie kanałowe – Endodoncja

Leczenie kanałowe jest najbardziej skomplikowanym rodzajem zabiegu przeprowadzanego w ramach stomatologii zachowawczej. Przeprowadza się je w sytuacji bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej zęba, tzn. wtedy, gdy próchnica zdołała się już przedrzeć przez szkliwo oraz zębinę i zaczyna atakować unerwioną i ukrwioną miazgę zębową.

Kiedy dochodzi do zakażenia miazgi zębowej

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, koniecznie trzeba najpierw poznać przebieg choroby próchnicowej zęba. Na początku próchnica nie ma zbyt destrukcyjnego działania, pojawia się na zębach w formie drobnych przebarwień, które można wykryć w trakcie rutynowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta oczyszcza ząb, na którym pojawiła się próchnica i zabezpiecza go za pomocą odpowiedniego preparatu zawierającego fluor. Jeżeli w takim stadium próchnica nie zostanie wykryta, choroba podąża dalej, przebija się przez szkliwo i zaczyna atakować zębinę. W takim przypadku dochodzi do powstania ubytku w zębie, który leczy się poprzez jego wyczyszczenie oraz uzupełnienie plombą.

Ostatnim etap choroby próchnicowej skutkuje już odczuwaniem przez pacjenta silnego bólu. Próchnica zdołała już się przedrzeć przez zębinę i zaczyna atakować unerwioną i ukrwioną miazgę zębową.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog ogólny z Centrum Stomatologicznego Margo we Wrocławiu: W momencie, w którym choroba próchnicowa zdoła się już przedrzeć do kanałów zębowych, nie ma możliwości jej wyleczenia przy użyciu standardowych metod i konieczne jest wykonanie leczenia endodontycznego. Ząb w tym stadium choroby zazwyczaj jest już bardzo zniszczony i jeżeli w porę nie uda się go wyleczyć, konieczna będzie ekstrakcja.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od wykonania zdjęć RTG zęba. Pozwala to zobaczyć stomatologowi ile dokładnie kanałów znajduje się w chorym zębie oraz jaką mają długość i przebieg. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie każdy ząb posiada taką samą liczbę kanałów.

Następny etap to już leczenie właściwe. Dentysta otwiera koronę zęba, aby mieć dostęp do kanałów i rozpoczyna ich czyszczenie. W trakcie czyszczenia kanałów zęba usuwa się zarówno bakterię, jak i zdrową miazgę, przez co ząb po zabiegu jest martwy, jednak nadal może pełnić swoje funkcje. Po oczyszczeniu kanałów są one jeszcze dezynfekowane oraz poszerzane i kształtowane tak, aby można je było całkowicie wypełnić gutaperką.

Po wyczyszczeniu i uzupełnieniu kanałów, stomatolog zajmuje się odbudową korony zęba.

5/5 - (1 vote)