Choroby i leczenie
7 lutego 2017

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także leczeniem kanałowym, stosuje się w sytuacjach, gdy próchnica jest już tak zaawansowana, że zaczyna atakować unerwioną miazgę zęba. W takich sytuacjach, pacjent zazwyczaj odczuwa silny ból, który uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych czynności. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, dowiesz się z naszego artykułu.

Ostatnia szansa na uratowanie zepsutego zęba

Leczenie kanałowe jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się metod leczenia stomatologicznego. Bardzo często stanowi jedyną szansę uratowania zęba przed usunięciem. Endodoncja jest stosowana bowiem w sytuacjach, w których choroba próchnicza jest już na tak zaawansowanym poziomie, że zaczyna docierać do wnętrza zęba i atakować miazgę zębową. W takich sytuacjach nie wystarczy tradycyjne borowanie, oczyszczenie zęba z próchnicy oraz założenie plomby, tylko konieczne jest wyczyszczenie także kanałów zębowych. Jeżeli nie podejmiemy się na czas leczenia, próchnica będzie coraz bardziej niszczyła nasz ząb, w rezultacie czego będzie konieczność jego usunięcia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Gabinetu stomatologicznego w Szczecinie: Wizja leczenia kanałowego zawsze wzbudza u pacjentów najwięcej strachu. Nie słusznie. Obecnie stosowana technologia oraz bardzo dobre metody znieczulenia sprawiają, że zabieg ten, mimo iż długotrwały, jest praktycznie bezbolesny. Jeżeli więc mamy szansę na uratowanie naturalnego zęba przed ekstrakcją za pomocą endodoncji, koniecznie powinniśmy z tej szansy skorzystać. Późniejsze uzupełnianie powstałych braków zębowych będzie bowiem o wiele trudniejsze oraz dużo bardziej kosztowne.

Przebieg leczenia kanałowego

Konieczność podjęcia leczenia endodontycznego występuje zazwyczaj w sytuacjach odczuwania przez pacjenta silnego bólu. Jego powodem jest postępująca infekcja miazgi zębowej, która jest bardzo silnie unerwiona. Miazga wypełnia kanały zębowe, w momencie, w którym zostaje zakażona, zwiększa się ciśnienie wewnątrz tych kanałów, co skutkuje odczuwaniem trudnego do zniesienia bólu. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w momencie złamania się korony zęba lub wypadnięcia wcześniej założonej plomby.

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu zainfekowanych nerwów i tkanek krwionośnych z kanałów zębowych. Po wykonaniu czyszczenia kanałów przeprowadzający zabieg lekarz stomatolog sprawdza, czy wszystkie kanały zostały dokładnie wyczyszczone, dokonuje ich poszerzenia oraz ukształtowania za pomocą specjalnych narzędzi endodontycznych, płucze je środkami przeciwbakteryjnymi oraz wypełnia gutaperką.

W efekcie leczenia, ząb jest martwy, jednak przy stosowaniu odpowiedniej higieny, nie ma konieczności jego usuwania i może nam służyć jeszcze przez długie lata.

 

5/5 - (1 vote)