leczenie kanalowe Choroby i leczenie
4 kwietnia 2016

Na czym polega kanałowe leczenie zębów i kiedy jest konieczne?

Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnostyką, zapobieganiem oraz leczeniem chorób tkanek znajdujących się wewnątrz zęba. Zajmuje się także tkankami okołowierzchołkowymi, czyli otaczającymi wierzchołek korzenia zęba. W ostatnich latach dziedzina ta rozwija się bardzo dynamicznie. Leczenie kanałowe umożliwia obecnie uratowanie zęba przed jego usunięciem i wieloletnie zachowanie go w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe – kiedy i dlaczego?

Leczenie endodontyczne (kanałowe) znajduje się w ofercie wszystkich gabinetów stomatologicznych (np. Uni-Dent z Warszawy). Jest potrzebne zawsze, gdy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą. Przyczyną takiej infekcji może być: głęboki ubytek, wielokrotne leczenie zęba, złamanie lub pęknięcie zęba. Także w wyniku urazu, kiedy ząb nie uległ pęknięciu lub złamaniu, miazga może zostać uszkodzona. Nieleczona infekcja miazgi może być przyczyną silnego bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia.

Zapalenie miazgi objawia się nagłym lub pulsującym bólem, który długo się utrzymuje. Jej objawem jest także nadwrażliwość na ciepło i zimno, ból przy nadgryzaniu pożywienia, bardzo rozwlekły ubytek próchnicowy lub uraz powodujący uszkodzenie miazgi, przebarwienie zęba, obrzęk i bolesność błony śluzowej oraz okolicznych tkanek miękkich.

Powodem wszystkich tych objawów jest infekcja miazgi zębowej, potocznie zwanej nerwem. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieleczona lub nieprawidłowo leczona próchnica. Szybkie rozpoznanie i odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie kanałowe pozwala wyeliminować dolegliwości bólowe oraz zachować ząb. Leczenie kanałowe jest także alternatywą dla usunięcia zęba w przypadkach zgorzeli miazgi, rozwoju bakterii beztlenowych i zaawansowanych przypadków zapaleń tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe dzielimy na kilka etapów. Na początku jest tak, jak w przypadku każdej wizyty w gabinecie dentystycznym (np. Uni-Dent). Jednak po tym jak lekarz zapozna się z wykonanym przez nas zdjęciem radiologicznym, zapada decyzja kwalifikująca ząb do leczenia kanałowego. Przed wykonaniem zabiegu dentysta znieczula pacjenta, ale tylko w przypadku, gdy miazga znajduje się w stanie zapalnym i jeszcze nie obumarła. Jeśli natomiast ząb jest już martwy, bądź rozwinęły się zgorzele, znieczulenie nie jest już potrzebne. W następnej kolejności dentysta usuwa próchnicowo zmienione tkanki zęba, stwarzając w ten sposób dostęp do komory, gdzie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.

Stomatolog musi także wykonać zatrucie zęba. W komorze zęba umieszczony zostaje materiał, którego zadaniem jest umartwić jeszcze żywą miazgę. Dalsze leczenie następuje po 7-14 dniach.

Obecnie etap zatruwania jest często pomijany i lekarz od razu usuwa nerw (miazgę) podczas działania wcześniej podanego znieczulenia. Miazga zostaje usunięta z kanałów przy pomocy specjalnych narzędzi, a same kanały zostają odpowiednio poszerzone i wypłukane środkami odkażającymi kanaliki zębiny. Następnie poszerzone i oczyszczone kanały zostają szczelnie wypełnione specjalną pastą, która po jakimś czasie ulega stwardnieniu. Ponieważ prawidłowe wypełnienie kanałów jest bardzo istotne dla powodzenia leczenia kanałowego, wykonywane jest kontrolne zdjęcie rentgenowskie w celu przekonania się, czy kanał zęba został wypełniony od wierzchołka do korzenia. W razie nieprawidłowości kanał zostaje uzupełniony.

Po wypełnieniu kanału zakładany jest podkład oddzielający kanały od plomby, a następnie zostaje wykonane wypełnienie, czyli plomba.

4.3/5 - (3 votes)