choroba-dziasel Choroby i leczenie
29 czerwca 2018

Czym jest periodontologia?

Choroby dziąseł i przyzębia to powszechny problem w XXI wieku. Z tego też powodu periodontologia, czyli dziedzina zajmująca się tego rodzaju problemami, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów chcących kompleksowo zadbać o zdrowy uśmiech. Czym dokładnie jest periodontologia, kiedy warto odwiedzić specjalistę z tego zakresu i jakie zabiegi może on nam zaoferować?

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób i dolegliwości ze strony przyzębia, a także śluzówki jamy ustnej. Mianem przyzębia określamy aparat zawieszeniowy zęba, czyli parodont tworzony przez miękkie i twarde tkanki, które go podpierają i utrzymują w zębodole. Do tkanek tych zaliczamy dziąsło, cement korzeniowy, ozębną składającą się z włókien kolagenowych oraz części kostne i wyrostki zębodołowe w żuchwie i szczęce. Periodontolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób dotykających te właśnie tkanki, wśród których szczególnie często występują zapalenia dziąseł oraz przyzębia.

Objawy i przyczyny chorób przyzębia

Kiedy należy umówić się na wizytę do periodontologa?

Zaniepokoić powinny nas często ignorowane objawy, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. – Mówi przedstawiciel Centrum Stomatologii City Dent w Lublinie. – Szczególnie należy zwrócić uwagę na symptomy takie jak krwawienie i obrzęk dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych, luźne osadzenie zębów i ich rozchwianie, nadwrażliwość na temperatury, a także nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną tego typu dolegliwości jest płytka bakteryjna tworząca się na zębach i stopniowo rozprzestrzeniająca na sąsiadujące z nim tkanki, doprowadzając tym samym do ich sukcesywnej degradacji.

W konsekwencji aparat zawieszeniowy zębów zostaje osłabiony, co generuje problemy z ich prawidłowym utrzymaniem w zębodole. Chore przyzębie skutkuje rozluźnieniem i rozchwianiem zębów, może doprowadzić do zakażenia kości i wypadania zębów.

Periodontologia – metody leczenia

Za namnażanie się płytki bakteryjnej i powstawanie chorób przyzębia w dużym stopniu odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego specjaliści z zakresu periodonotolgii kładą duży nacisk na profilaktykę i nauczanie prawidłowych technik czyszczenia zębów i jamy ustnej. W tym zakresie istotne znaczenie ma odpowiedni sposób szczotkowania, a także posługiwanie się nicią dentystyczną oraz stosowanie specjalnych płukanek o działaniu bakteriobójczym. Ważne jest również regularne przeprowadzanie zabiegu skalowania zębów, czyli skalingu polegającego na usuwaniu kamienia nazębnego. Do bardziej zaawansowanych zabiegów z zakresu peridontologii należy kiretaż, czyli oczyszczanie korzeni zębowych. W zaawansowanych chorobach przyzębia wykonuje się również przeszczepy kości i dziąseł. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji chorób przyzębia, warto zawczasu odwiedzić periodontologa.

5/5 - (1 vote)