Choroby i leczenie
23 czerwca 2017

Chirurgia stomatologiczna – antidotum na parodontozę

Piękny i biały uśmiech to nasza najlepsza wizytówka. Jednocześnie nasze uzębienie narażone jest na wiele niebezpieczeństw. Jednym z największych, a zarazem często ignorowanych jest paradontoza. Na szczęście jest to choroba uleczalna, choć nieraz konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to potoczna nazwa zapalenia przyzębia, z łaciny nazywanego periodontitis. Polega ono na osłabieniu przyzębia, czyli tkanek (dziąsła, kości gąbczastej, cementu korzeniowego oraz więzadeł) utrzymujących ząb w kości. Stan zapalny przyzębia  sprawia, że ząb traci swoje oparcie, zaczyna się poruszać, a w najgorszym przypadku – wypada. Problemy z przyzębiem są niezwykle częste, szacuje się, że blisko 40% dzieci i młodzieży a także od 40 do 50% dorosłych jest narażonych na rozwój paradontozy. Dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem schorzeń przyzębia jest periodontologia.

Przyczyny paradontozy

Paradontoza to w znacznej większości przypadków efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub jej całkowitego braku. Należy zwrócić uwagę, że nie wystarczy szczotkować zęby, żeby zapobiec paradontozie, gdyż w wyniku wady zgryzu szczoteczka może nie dotrzeć do trudniejszych zakamarków – to właśnie w tych miejscach rozwija się stan zapalny. Ponadto paradontoza może być skutkiem palenia papierosów, spożywania alkoholu, niewłaściwej diety, kamienia nazębnego lub innych schorzeń, takich jak cukrzyca, obniżona odporność, problemy z układem krążenia. Objawia się między innymi krwawieniem dziąseł, obrzękiem i rozrostem dziąseł, obniżeniem linii dziąseł, oraznieprzyjemnym zapachem i posmakiem w jamie ustne.

Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy rozpoczyna się od zdiagnozowania stopnia zaawansowania choroby – dopiero później dobiera się stosowne metody leczenia. We wczesnych stadiach chorobę leczy się metodami zachowawczymi, np. poprzez usunięcie kamienia i płytki nazębnej oraz polerowanie powierzchni zębów. W dalszych etapach stosuje się metody mające przywrócić równowagę w kieszeniach dziąsłowych. Interwencja chirurgiczna wymagana jest w przypadkach choroby w zaawansowanego stadium – wykonuje się wtedy między innymi zabiegi:

  • Kiretażu – oczyszczanie powierzchni korzenia
  • Gingiwektomii – plastyka dziąsła
  • Szynowania zębów – usztywnienie ruchomych zębów poprzez połączenie ich ze sobą. Zabieg ten stosowany jest kiedy ruchomość zębów uniemożliwia spożywanie pokarmów.
  • Operacje płatowe – stosowane w przypadku zniszczenia wskutek choroby tkanki kostnej pokrywającej korzenie zęba. Do operacji wykorzystuje się materiały wspomagające np. Biogran czy Emdogein

Paradontoza to często lekceważona choroba, które nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty uzębienia. Uniknąć możemy jej przez prawidłową higienę, utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych oraz regularne kontrolowanie stanu zębów i dziąseł przez stomatologa. W przypadku zaawansowanych problemów z zapaleniem przyzębia konieczne jest skorzystanie z pomocy gabinetu stomatologicznego specjalizującego się w periodontologii, takiego jak klinika stomatologiczna Ars Dentana z Gdyni.

5/5 - (1 vote)