fot. materiały prasowe Bez kategorii
18 listopada 2019

Dziecko u dentysty – jak ograniczyć stres?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym to dla wielu osób wydarzenie powodujące przyspieszone bicie serca. Niezależnie od wieku odczuwamy strach przed bólem i choć często zdajemy sobie sprawę z irracjonalności tych obaw, to wciąż leczenie dentystyczne jest wymieniane jako jedno z najbardziej stresujących przeżyć.

Odpowiedni czas

Wiedząc, jak wizja fotela dentystycznego wpływa na osoby dojrzałe i świadome, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób odbierają ją dzieci. Dla nich gabinet dentystyczny to przede wszystkim miejsce nowe i tajemnicze, wypełnione nieznanymi meblami, narzędziami i akcesoriami. To wystarczy, aby wzbudzić niepokój, a jeśli atmosferę dopełnimy obecnością tajemniczej postaci w kitlu i dźwiękiem kręcącego się wiertła, to mamy gotową scenerię filmu grozy lub raczej współczesnej wersji ponurej bajki braci Grimm. Warto więc w odpowiedni sposób przygotować dziecko już do pierwszej wizyty. A jak to zrobić?

Przede wszystkim nie straszyć. Przelewanie własnych lęków na pociechy to najgorsze, co można zrobić. Historie o borowaniu i wyrywaniu zębów z pewnością nikogo nie uspokoją, wprowadzą jedynie całkowicie niepotrzebny niepokój i stres. Równie ważne jest odpowiednio szybkie podjęcie decyzji o wizycie. Jeśli ta nastąpi dopiero w momencie pojawienia się bólu, to trudno będzie uspokoić płacz. Zresztą nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to najskuteczniejsza metoda dbania o stan uzębienia. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze urządzenie w domu dziecięcego gabinetu i zabawa w pacjenta i lekarza. Ogromne znaczenie ma wreszcie wybór odpowiedniego stomatologa.

Właściwe miejsce

Za przykład dobrego miejsca może posłużyć zespół gabinetów Morze Uśmiechu, który sam siebie określa sympatycznym mianem kurortu dla zębów. Pracujący tu lekarze stawiają w równym rzędzie wiedzę i doświadczenie, jak i indywidualne podejście do pacjenta. Ten czynnik jest bardzo ważny, pozwala bowiem na stworzenie odpowiedniej atmosfery, a ta w kluczowy sposób wpływa samopoczucie i zachowanie małych gości. Dzieci mogą tu liczyć na specjalne traktowanie, dużą dozę cierpliwości i zrozumienia ze strony pracowników. Zastosowanie najnowszych metod znieczulenia i leczenia pozwala na bardzo skuteczne i możliwie szybkie przeprowadzenie całego procesu. Dużym atutem jest też położenie placówki. Wystarczy spojrzeć na stronę morzeusmiechu.pl, by przekonać się, że znajduje się ona w Świnoujściu, w pobliżu licznych atrakcji, które z łatwością zaprzątną uwagę dzieci i pozostawią w pamięci miłe skojarzenia.

Czas po wizycie jest bardzo istotny. Jeżeli dziecko wyszło uśmiechnięte i zadowolone, to warto utrwalić w nim te wrażenia, tak aby móc do nich wrócić przed kolejną wizytą. Część rodziców i stomatologów praktykuje wręczanie małym pacjentom drobnych prezentów w rodzaju niewielkich pluszaków lub małych zabawek. To również może być trafnym pomysłem na zbudowanie dobrego wizerunku dentysty w oczach dziecka.

5/5 - (1 vote)