implanty Bez kategorii, Stomatologia estetyczna
20 kwietnia 2018

Budowa implantów zębowych

Nie ulega wątpliwości, że implanty to jedna z najdoskonalszych metod na wypełnienie ubytków zębowych. Polacy korzystają z niej coraz częściej – wzrasta zarówno świadomość stomatologiczna mieszkańców naszego kraju, jak i ich zamożność. Implanty nadal uznawane są za drogie, ale wycenione właściwie – trudno bowiem mówić o przepłacaniu, gdy efekt jest tak znakomity. Jednym z kluczowych czynników, jakie zagwarantowały implantom taki sukces, jest ich budowa.

Implant zębowy – nie tylko korona

Większość z nas wie, że implanty stanowią nie tylko metodę na przywrócenie estetyki uśmiechu, ale także funkcjonalności zębów. Dzieje się tak dlatego, że ich budowa koncentruje się na odtworzeniu nie tylko korony zęba, ale także – a nawet przede wszystkim – jego korzenia. Doświadczeni implantolodzy z placówki Codzienna Stomatologia projektują implanty indywidualnie dla każdego pacjenta. Część „korzeniową” implantu można porównać do wszczepionej w dziąsło metalowej śruby. Śruba ta wykonana jest z całkowicie biozgodnego stopu tytanu, czystego tytanu lub z cyrkonu. Ze względu na zastosowanie tych konkretnych substancji nie ma problemu z tym, że organizm odrzuci implant – traktuje go bowiem jako część własną. Integracja zachodzi po samym wszczepieniu, bo „śruba” obrastana jest przez tkanki kostne i w swoisty sposób asymilowana. Przeciwnie jednak do tkanki kostnej implant nie jest narażony na atrofię, czyli zanik, tak często w przypadku kości. Korzeń implantu gwarantuje zębowi pełną stabilność na bardzo długi czas.

Z czego zbudowana jest korona implantu?

Implant to oczywiście nie tylko element stabilizujący go i utrzymujący, ale także ten, który wyrasta ponad dziąsła – korona. Ta jest doskonale dopasowana do wyglądu utraconego zęba oraz pozostałych zębów – tak, aby nie wyróżniała się i dla postronnego obserwatora wyglądała niczym ząb naturalny. Nie od razu jednak pacjent otrzyma koronę stałą. Zaraz po zabiegu stosuje się koronę tymczasową, wykonaną zwykle z akrylu. Ma ona przede wszystkim zabezpieczyć wkręcony korzeń przed uszkodzeniem do czasu całkowitego wygojenia się dziąsła. Korona stała wykonana jest natomiast z porcelany, która w swych właściwościach najbardziej zbliżona jest do ludzkiego zęba, wytrzymując wszelkie wyzwania, jakie stawia im proces gryzienia i żucia. Powstały z opisanych elementów implant zębowy na tyle doskonale imituje prawdziwy ząb biologiczny, że krótko po zabiegu jego wszczepienia zapomnimy o nim całkowicie, ciesząc się brakiem ubytków.

5/5 - (2 votes)