Artykuł sponsorowany

Znaczenie przestrzegania zasad higieny jamy ustnej

Znaczenie przestrzegania zasad higieny jamy ustnej
Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest szczególnie istotne, jeżeli chcemy, aby nasze zęby były całkowicie zdrowe i nie zagrażała im choroba próchnicowa. Od naszej regularności w szczotkowaniu, nitkowaniu czy płukaniu zębów specjalnym płynem z fluorem oraz od tego, jak często wykonujemy wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym w znacznym stopniu zależy stan naszej jamy ustnej.

Jak powstaje próchnica zębów

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące znaczenia przestrzegania zasad higieny jamy ustnej należy wiedzieć, w jaki sposób powstaje próchnica, czyli zagrażająca nam choroba bakteryjna twardych tkanek zębów. Na jej powstawanie mają wpływ spożywane pokarmy, przede wszystkim cukry.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie: Po spożyciu posiłku na naszych zębach zaczyna powstawać płytka nazębna, która w wyniku metabolizmu cukrów oraz wytwarzania kwasów powoduje powstawania bakterii próchnicowych. Regularna higiena jamy ustnej pozwala na neutralizacje powstałych kwasów oraz wyczyszczenie z zębów powstających osadów. Oczywiście u każdej osoby proces powstawania próchnicy przebiega w różnym tempie. Wpływ na to ma przede wszystkim podatność naszych zębów, im słabsza mineralizacja tkanek zęba, tym szybciej dochodzi do powstawania choroby. Jednak jeżeli nie będziemy regularnie czyścić swoich zębów, u każdego w końcu dojdzie do powstawania ubytku.
Na początku próchnica objawia się na zębach jedynie w postaci drobnych przebarwień. Niestety zaatakowana struktura zęba nie ejst w stanie się samodzielnie zregenerować i niezbędna jest interwencja specjalisty z zakresu stomatologii zachowawczej. W pierwszym stadium wystarczy jedynie oczyścić szkliwo zęba oraz je dodatkowo zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego preparatu z fluorem. Jeżeli w porę powstałe zmiany nie zostaną zauważone, próchnica będzie atakowała dalej, aż doprowadzi do powstania ubytku.

Zasady higieny jamy ustnej

Jeżeli chcemy zapobiec powstawaniu próchnicy, musimy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Składa się ona z trzech podstawowych zabiegów: szczotkowania, nitkowania oraz płukania jamy ustnej płynem z fluorem. O ile codzienne szczotkowanie zębów w dzisiejszych czasach nie stanowi już zazwyczaj dla nas problemu, o tyle jego częstotliwość już tak. Większość osób korzysta bowiem ze szczoteczki i pasty do zębów dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem. Jest to jednak błąd, ponieważ mycie zębów szczoteczką powinniśmy wykonywać także po każdym spożywanym posiłku. Dzięki temu będziemy mogli błyskawicznie zneutralizować działanie powstałych po spożyciu posiłku kwasów oraz pozbędziemy się gromadzących resztek pokarmu. Jeżeli nie zawsze mamy możliwość umycia zębów po posiłku, warto jest przynajmniej dokładnie wypłukać wodą jamę ustną lub użyć gumy do żucia. Drugim ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Ten prosty zabieg pozwala bowiem na dokładne wyczyszczenie z resztek pokarmu przestrzeni międzyzębowych. Stosowanie nici dentystycznych zaleca się raz dziennie przed snem, po szczotkowaniu. Po wyczyszczeniu wszystkich przestrzeni między zębami warto także sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej. Dzięki jego zastosowaniu dodatkowo wypłuczemy naszą jamę ustną oraz zabezpieczymy nasze żeby dodatkową dawką fluoru.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy