Materiał Partnera

Wyzwania stomatologii dziecięcej

Wyzwania stomatologii dziecięcej

Dzieci są szczególnym pacjentem w leczeniu dentystycznym. Po pierwsze, mają inne potrzeby i problemy związane z zębami oraz dziąsłami; po drugie, wymagają również więcej troski i specjalistycznego podejścia, które zwalczy ich strach; po trzecie, w ich przypadku konieczne są systematyczna kontrola i częstsze wizyty. Jak wybrać odpowiednią opiekę dentystyczną dla swojego dziecka? Wszystko, co należy wiedzieć o leczeniu stomatologicznym dzieci znajdziemy w poniższym artykule.

Specjalne wymagania stomatologii dziecięcej

Przede wszystkim stomatologia dziecięca ma za zadanie uwzględniać fazy rozwojowe zębów u dzieci, a więc dostosować leczenie do wieku dziecka oraz etapu rozwoju uzębienia i budowy zębów. Dlatego też stomatologia dziecięca podejmuje zaawansowane leczenie zachowawcze. Ponieważ mali pacjenci zwykle boją się wizyt u dentysty, lekarze powinni zagwarantować odpowiednią opiekę nad maluchem oraz prawidłowe podejście, które zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i zachęci do kolejnych wizyt. Przede wszystkim również powinniśmy mieć na uwadze, że, jeśli zatroszczymy się o zdrowe zęby maluchów, w przyszłości będą one mocne i w ten sposób unikniemy drogiego leczenia.

Niebezpieczeństwa dla zdrowia zębów u dzieci

Największym niebezpieczeństwem dla zdrowia zębów u dzieci jest rozwój próchnicy. Zęby maluchów, a więc zęby mleczne, są bardzo podatne na próchnicę, która z łatwością rozprzestrzenia się na całą jamę ustną. Jeśli nie zareagujemy w porę i nie zapobiegniemy próchnicy, będziemy zmuszeni zastosować leczenie zachowawcze albo kanałowe.

Rozwiązanie problemu

Najskuteczniejszym i jedynym rozwiązaniem problemu jest odpowiednia profilaktyka. Jedynie systematyczne wizyty, kontrole i przeglądy dentystyczne mogą uchronić przed poważnymi zagrożeniami. Co więcej, regularne wizyty u dentysty wyrabiają w dzieciach dobre nawyki oraz uczą, jak odpowiednio dbać o swoje zdrowie.

Jak wybrać odpowiedniego dentystę dla Twojego dziecka?

Oczywiście najważniejsze jest, aby wybrany przez nas dentysta był prawdziwym profesjonalistą. Jednak to nie wszystko. Dobry stomatolog powinien mieć również odpowiednie podejście do dzieci, zapewnić bezpieczeństwo, wyjaśnić i uspokoić. W przeciwnym razie przestraszony maluch nie zechce wrócić na kolejną wizytę, a leczenie dentystyczne pozostanie traumą na całe życie.

 Wizyta adaptacyjna

Pierwszym krokiem po wyborze gabinetu stomatologicznego jest tzw. wizyta adaptacyjna. Ma ona bardzo ważne znaczenie w dopiero co rozpoczętym leczeniu dentystycznym. Nie wolno jej zbagatelizować, jeśli chcemy pozytywnie nastawić dziecko i nauczyć troski o zdrowie.

Jak wynika z powyższych rozważań, stomatologia dziecięca jest bardzo trudnym wyzwaniem zarówno dla stomatologów, od których wymaga się dodatkowych kompetencji, jak i dla rodziców, których zadaniem jest podjęcie dobrej decyzji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy