Artykuł sponsorowany

Wyrywanie zęba - kiedy to konieczne?

Wyrywanie zęba - kiedy to konieczne?

Szeroko pojęta stomatologia stale dynamicznie się rozwija, a lekarze dentyści potrafią już zaradzić większości chorób uzębienia. Czasem jednak zdarza się, że ząb może wymagać usunięcia. Ekstrakcja zęba (będąca innym określeniem usunięcia zęba) to poważny zabieg, który bywa konieczny jest między innymi w przypadku zaawansowanej próchnicy. Kiedy usunięcie zęba jest konieczne? Na to i inne pytania, odpowiemy w poniższym artykule.

Ekstrakcja zęba – kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Obecnie, większość zębów można wyleczyć za pomocą dostępnych metod leczenia, takich choćby, jak endodoncja. Są jednak sytuacje, kiedy ekstrakcja zęba jest jedyną i ostateczną opcją. Ekstrakcja może być konieczna w przypadku wystąpienia:

  • zaawansowanej martwicy miazgi zębowej – zakażona miazga może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Czasem zdarza się, że mimo zaawansowanych technologii i dostępności różnych metod, leczenie zęba przestaje być możliwe – czasami wyklucza je bardzo zaawansowana próchnica. W tym przypadku, jedynym sposobem na pozbycie się zakażonego zęba, jest jego usunięcie;
  • urazów mechanicznych – w niektórych sytuacjach zdarza się, że i poważny uraz mechaniczny kwalifikuje ząb do usunięcia. Zdarza się tak, gdy ząb złamie się lub pęknie wzdłuż linii korzeni;
  • zatrzymania zębów w łuku zębowym lub niewyrżnięcia zębów – szczególnie zdarza się tak w przypadku ósemek, zwanych też zębami mądrości. Usuwanie ósemek zatrzymanych w łuku zębowym to zabieg konieczny dla prawidłowego funkcjonowania zgryzu;
  • chorób dziąseł – do usunięcia zęba mogą kwalifikować także niektóre choroby przyzębia: na przykład ropnie.

Usunięcie zęba może być konieczne także w przypadku leczenia ortodontycznego – np. wtedy, gdy wymaga tego założenie aparatu ortodontycznego.

Godną polecenia placówką, oferującą bezpieczną i profesjonalną ekstrakcję zębów, a także inne usługi z zakresu stomatologii (w tym: ortodoncję, endodoncję, protetykę), jest Kubiak Clinic, klinika stomatologiczna w Wodzisławiu Śląskim.

Usuwanie zęba – o czym warto pamiętać przed zabiegiem?

Ekstrakcja zęba to jeden z najpoważniejszych zabiegów wykonywanych w obrębie jamy ustnej, dlatego przed poddaniem się jej, warto odpowiednio się przygotować. Przed usuwaniem zęba warto zgłosić się do stomatologa w celu omówienia warunków zabiegu i ewentualnych przeciwwskazań. Przed decyzją o ekstrakcji, pomocna może okazać się diagnostyka radiologiczna, najlepiej obrazująca stan zębów, kości, twarzoczaszki oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. W ramach diagnostyki radiologicznej wykonywane są zdjęcia RTG, ortopantomograficzne, a także zdjęcia rentgenowskie punktowe poszczególnych zębów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy