Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie opatrunków biologicznych w stomatologii

Właściwości i zastosowanie opatrunków biologicznych w stomatologii

Opatrunki biologiczne stosowane są w różnych dziedzinach medycyny, są one powszechnie wykorzystywane między innymi w stomatologii. Jak sama nazwa wskazuje, przydają się one podczas biologicznego leczenia zęba, który stanowi stosunkowo nowy kierunek w pracy dentystów. Opatrunki biologiczne cieszą się ogromnym uznaniem pośród stomatologów, warto wiedzieć, co jest tego przyczyną.

Kiedy w stomatologii przydają się opatrunki biologiczne?

Opatrunki biologiczne to specjalne lekarstwa, które są zakładane pacjentowi w chore miejsce. Tym chorym miejscem nazywany jest ubytek w zębie, który powstał w wyniku zaistnienia próchnicy. Bywa też, że miazga zębowa zostaje uwidoczniona na skutek urazu. Opatrunek zakładany jest wtedy, kiedy dążymy do odratowania zęba, czyli by miazga zębowa nie została finalnie całkowicie usunięta

– wyjaśnia specjalista z gabinetu stomatologicznego Wojciecha Klonowskiego.

Opatrunki biologiczne wykorzystywane są więc w stomatologii wtedy, kiedy istnieje szansa na uratowanie zęba dotkniętego próchnicą bądź takiego, w którym odkryta została miazga zębowa na skutek urazu. Stomatolodzy dążą w ten sposób do tego, by nie zaistniała konieczność usunięcia miazgi zębowej. Bardzo często zęby, w których doszło do ostrego zapalenia miazgi, muszą być poddawane leczeniu kanałowemu. Niekiedy ząb jest nawet całkowicie usuwany. Współcześnie w stomatologii zmierza się do tego, by jak najwięcej zębów było leczonych i w związku z tym jak najmniej z nich było ostatecznie usuwanych. Poza tym dąży się do tego, by leczyć nieinwazyjnie, czyli by zęby pacjenta minimalnie odczuły postępowanie stomatologiczne. Właśnie dlatego leczenie zębów z wykorzystaniem opatrunków biologicznych jest aktualnie tak bardzo popularne.

Na czym polega działanie opatrunków biologicznych?

Opatrunki biologiczne zakładane są pacjentowi jedynie na jakiś czas. W trakcie ich działania dojść ma do sytuacji, w której możliwe będzie zachowanie żywej miazgi, w całości lub chociaż częściowo. Finalnie opatrunek jest zdejmowany i jest on zastępowany odpowiednim wypełnieniem stomatologicznym. Opatrunki biologiczne działają przede wszystkim przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Poza tym umożliwiona jest dzięki nim remineralizacja dna komory zęba. Założony na miazgę lub na zębinę ochrania je przed negatywnym wpływem substancji drażniących. Celem założenia opatrunku biologicznego jest podtrzymanie żywotności miazgi i tym samym uniknięcie konieczności jej całkowitego usunięcia. Opatrunek stymuluje miazgę do wytwarzania zębiny reparacyjnej, w ten sposób odzyskana być może dawna funkcjonalność zęba. Dużą zaletą tego materiału jest to, że wykazuje wysoką odporność na czynniki chemiczne, mechaniczne, a zębina nie ma problemu z jego przyswojeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy