Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego

W jakich sytuacjach niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe – na dźwięk tych słów wiele osób czuje obawę. W dobie nowoczesnych znieczuleń nie jest ona już tak uzasadniona jak przed laty. Mimo to wciąż wizyty u dentysty nie należą do przyjemnych, a leczenie endodontyczne jest inwazyjne. W jakich sytuacjach leczenie kanałowe musi zostać przeprowadzone i na czym polega? Oto wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne) przeprowadza się na miazdze zębowej. Jest to miękka tkanka wypełniająca wnętrze zęba. To właśnie uszkodzenia i infekcje miazgi odpowiadają za ogromny ból, ponieważ miazga jest silnie unerwiona i wrażliwa.   Gdy dochodzi do uszkodzenia zęba – czy to mechanicznego, czy w następstwie nieleczonej próchnicy, miazga może zostać zainfekowana i dochodzi do obrzęku. Opuchnięta tkanka przestaje się mieścić w zębie, co objawia się bólem opisywanym przez pacjentów jako nie do wytrzymania. Najczęściej właśnie ten ból sprawia, że decydujemy się na interwencję stomatologiczną. Leczenie kanałowe polega na usunięciu całości miazgi z wnętrza zęba, dokładnym oczyszczeniu przestrzeni i zastąpieniu usuniętej zainfekowanej tkanki specjalnym wypełnieniem stomatologicznym. Ponieważ usuwamy wrażliwą miazgę, dolegliwości natychmiast ustają. Ząb pozbawiony miazgi staje się niewrażliwy na ból.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Można wymienić dwie główne przyczyny wywołujące infekcję miazgi. Pierwszą w nich jest daleko posunięta próchnica. Aby ubytek sięgnął centralnej części zęba, musi być nieleczony i rozwijać się przez długi czas. W końcu „dziura” w zębie sięga tak głęboko, że bakterie, które go niszczącą, docierają do miazgi. Jest to zatem następstwo zaniedbania i unikania leczenia we wczesnych stadiach próchnicy. Jeżeli szkody nią wywołane są duże, może być wskazane leczenie kanałowe. Drugi przypadek to uszkodzenia mechaniczne zęba. Jeżeli znaczna jego część zostanie ułamana lub pęknięcie będzie głębokie, miazga jest eksponowana na działanie czynników zewnętrznych. Rozwijające się z resztek jedzenia i bakterie nie są powstrzymywane barierą, jaką stanową szkliwo i dalsze warstwy zęba, i trafiają wprost do delikatnej miazgi. Dochodzi do infekcji i pojawia się ból. Leczenie kanałowe daje natychmiastową ulgę i pozwala uratować ząb przed usunięciem. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i nie należy się go obawiać. Warto jednak pamiętać o profilaktyce i leczyć ubytki, gdy tylko się pojawią, aby oszczędzić sobie nieprzyjemności. Leczenie kanałowe wykonuje klinika stomatologiczna Platinum Dental.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy