Materiał Partnera

W jaki sposób zachęcić dziecko do wizyt u dentysty?

W jaki sposób zachęcić dziecko do wizyt u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest bardzo istotna. Ma ono okazję zapoznać się nie tylko ze specjalistą oraz jego profesją, ale także z gabinetem stomatologicznym i jego całym środowiskiem. Jest to o tyle ważne, że taka wizyta kształtuje postrzeganie malucha w tym względzie na długie lata. Dzięki pozytywnemu pierwszemu wrażeniu i nie przenoszeniu strachu z rodzica na dziecko możemy zapewnić mu nie tylko niestresujące, ale nawet przyjemne i ciekawe wizyty w gabinecie stomatologicznym. Co zrobić, kiedy nawet po pomyślnie zakończonej wizycie maluch stanowczo wzbrania się przed kolejną?

Nie można przenosić strachu na dziecko

Może nie jest to typowy sposób na to, jak zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa, ale jest to bardzo istotna rzecz. Wielu dorosłych boi się dentystów. Nie jest to żadną tajemnicą. Trzeba mieć świadomość tego, że pociecha, szczególnie w swoich najmłodszych latach, bardzo często naśladuje zachowania dorosłych. Dlatego należy uważnie selekcjonować to, co mówi się i robi przy maluchu. Rozmowy na temat bolesnej wizyty u stomatologa, nawet jeśli żartobliwe, źle wpłyną na jego myślenie. Może to spowodować późniejsze kłopoty, których podłoża nie będziemy świadomi. Lekarze z Centrum stomatologicznego Dentarama radzą, aby przed pierwszą wizytą naszej pociechy w gabinecie przygotować ją do tego. Można spokojnie wytłumaczyć, czym zajmuje się taki lekarz i co będzie robił podczas wizyty w jego gabinecie. Dobrym sposobem jest pokazanie tego na przykładzie różnych edukacyjnych książeczek. Dobrze ilustrują one również to, co może stać się z zębami, kiedy nie zapewnimy im odpowiedniej higieny.

Jak zachęcić dziecko do kolejnych wizyt u dentysty?

Przede wszystkim nie można mówić mu, że wybieramy się na lody czy na plac zabaw, a tak naprawdę pojechać do gabinetu. Jest to zabieg, który będzie działał na krótszą metę, ale później przyniesie wiele problemów. Przede wszystkim dziecko będzie się jeszcze bardziej wzbraniało. Dodatkowo straci do nas zaufanie i kiedy następnym razem będziemy próbowali zakomunikować mu, że jedziemy do dentysty, jego reakcja będzie jeszcze gorsza. Dobrym sposobem jest obiecanie nagrody. Można powiedzieć dziecku, że jeśli będzie grzeczne i wizyta przebiegnie sprawnie, kupimy mu nową książeczkę, zabawkę czy zabierzemy na plac zabaw lub do wesołego miasteczka. Da to maluchowi motywację do tego, aby zachował spokój.

Najlepszym sposobem jest jednak rozmowa. Trzeba powiedzieć maluchowi, że dentysta nie jest groźną osobą i chce nam pomóc, jak każdy inny lekarz. Nie może nas więc skrzywdzić, nawet jeśli jego zabiegi mogą być niekomfortowe i trochę boleć. Trzeba spróbować wszystko pozytywnie przedstawić. Pomoże w tym również dobry stomatolog, na przykład ten z gabinetów Dentarama. Dzięki jego przyjaznemu nastawieniu oraz rozmowie z małym pacjentem zaskarbi on sobie jego zaufanie, przez co cała wizyta przebiegnie szybko i sprawnie. Sam lekarz na pewno pochwali dziecko i da mu lizaka czy odznakę dzielnego pacjenta.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy