Artykuł sponsorowany

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Piękny uśmiech to nasza najlepsza wizytówka. Żeby móc się nim szczycić niezbędne jest przestrzeganie zasad właściwej higieny jamy ustnej. Dzięki kilku codziennym zabiegom będziemy mogli śmiało się uśmiechać i – przede wszystkim – unikniemy wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości oraz chorób zębów.

Szczotkowanie zębów

To podstawowy zabieg higieniczny jamy ustnej. Niestety, bardzo wiele osób go zaniedbuje lub  wykonuje go w sposób niewłaściwy. Zęby powinniśmy szczotkować za pomocą szczoteczki, której włosie nie będzie podrażniać dziąseł – szczoteczkę wymieniamy raz na kilka tygodniu, gdyż codzienne użytkowanie odkształca włosie i sprawia, że traci ono swoje właściwości czyszczące. Zęby szczotkujemy ruchami kolistymi i „wymiatającymi”, od strony dziąsła do krawędzi zębów. Szczególną uwagę poświęcamy tylnym zębom, gdyż to właśnie między nimi zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Nie zapominajmy o wyszorowaniu języka – niektóre szczoteczki wyposażone są w specjalne gumki, przeznaczone właśnie w tym celu. Do mycia zębów stosujemy pasty zawierające fluor – dzięki nim zapobiegniemy powstawaniu próchnicy. Doraźnie, np. w przypadku stanów zapalnych powinniśmy stosować pasty z środkami antybakteryjnymi, np. z wyciągiem z rumianku.

Nitkowanie i płukanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu samo szczotkowanie nie sprawi, że nasze zęby pozostaną zdrowe. Aby usunąć zanieczyszczenia między zębami, powinniśmy po szczotkowaniu skorzystać z nici dentystycznej – ma ona tę przewagę nad szczoteczką i pastą, że możemy z niej korzystać praktycznie wszędzie. Po wyszczotkowaniu i wynitkowaniu zębów powinniśmy zastosować płyn antybakteryjny – kilkadziesiąt sekund płukania skutecznie zabija bakterie w naszej jamie ustnej i sprawia, że nasz oddech staje się znacznie świeższy.

Odpowiednia dieta

To, co jemy ma duży wpływ na stan zdrowia naszych zębów. Bakterie żyjące w naszych ustach żywią się cukrem, dlatego spożywanie dużych ilości słodyczy i słodkich napojów bardzo szybko może zaowocować pojawieniem się próchnicy. Jeśli zależy nam na zachowaniu bieli zębów, powinniśmy ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty i alkoholu, rzucić palenie i stosować pasty wybielające o niskim współczynniku ścieralności.

Szeroki wybór produktów do higieny jamy ustnej znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy Dentaid Polska.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy