Materiał Partnera

W jaki sposób dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

W jaki sposób dbać o zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Piękne, białe zęby i hollywoodzki uśmiech od razu odmienia naszą twarzy i sposób naszego postrzegania. Nie każdego jednak natura obdarzyła takimi zębami, które bez obaw można pokazywać wszystkim wokół. Warto poznać sprawdzone sposoby na to, aby dbać o zęby i dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej

Podstawą dla posiadania zdrowych zębów i uzyskania pięknego uśmiechu jest regularne ich czyszczenie. Dentyści podkreślają, że należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i tak samo często używać nitki dentystycznej do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, aby uniknąć odkładania się osadów i płytki nazębnej oraz próchnicy. Zęby najlepiej myć po każdym większym posiłku, ale absolutnym minimum jest ich mycie dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Do mycia zębów trzeba wybrać właściwą szczoteczkę, o odpowiedniej twardości, najlepiej elektryczną lub soniczną, która skuteczniej wymiecie z naszych zębów resztki pokarmów. Do tego przyda się właściwa pasta do zębów, działająca przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwpróchniczo. Osobom o wrażliwych dziąsłach przyda się pasta przeciwdziałająca paradontozie. Najlepiej poprosić o rekomendację odpowiedniej pasty swojego dentystę.

Oprócz tego zaleca się wizyty u dentysty raz lub dwa razy do roku, w zależności od tego, w jakim stanie jest uzębienie pacjenta, aby dokonać okresowego przeglądu oraz dokładnie wyczyścić zęby z osadów i kamienia nazębnego. Stomatologia w klinice Supradent Warszawa oferuje zabiegi usuwania kamienia, czyli skaling z wykorzystaniem nowoczesnych metod ultradźwięków. Później przeprowadzane jest piaskowanie zębów dla osiągnięcia ich idealnej gładkości oraz fluoryzacja, w celu zachowania czystych zębów, wolnych na dłużej od kamienia.

Odpowiednia dieta

Zęby mogą tracić swój śnieżnobiały kolor z czasem. Wraz z wiekiem zmienia się grubość szkliwa, a wraz z nią kolor zębów. Nie pomaga częste picie mocnej kawy czy herbaty, picie czerwonego wina, jedzenie buraków i tym podobnych, mocno barwiących potraw i napojów.

W takim wypadku warto często szczotkować zęby pastą wybielającą lub skorzystać z profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym, gdzie można rozjaśnić uzębienie nawet o kilka tonów, bez szkody dla szkliwa i struktury zęba.

Na zęby negatywnie wpływa dieta bogata w węglowodany. Nazywa się ją wręcz dietą próchnicotwórczą. Węglowodany w posiłkach są pożywką dla bakterii, które tworzą szkodliwe dla szkliwa związki kwasowe. Kwasy niszczą powierzchnię zębów, prowadząc do demineralizacji szkliwa. Dlatego warto ograniczyć do minimum węglowodany w diecie, m.in. zrezygnować ze słodyczy. Dla wzmocnienia odporności szkliwa zaleca się też odpowiednią profilaktykę fluorową, którą może zalecić lekarz stomatolog.

Leczenie zębów

Jeśli jest taka konieczność, to dla pięknego uśmiechu trzeba poddawać się odpowiednim zabiegom leczniczym. Nawet niewielkie ubytki w zębach wymagają zaleczenia i odpowiedniego uzupełnienia. W przeciwnym wypadku próchnica bardzo szybko może opanować kolejne zęby.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy