Materiał Partnera

Uzupełnianie ubytków w uzębieniu od strony technicznej

Uzupełnianie ubytków w uzębieniu od strony technicznej

Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale również wpływający na stan naszego zdrowia. Uszczerbek spowodowany próchnicą lub uszkodzeniami mechanicznymi może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba. Utrata jednego lub kilku zębów w całości może skutkować zanikiem kości. Przyjrzyjmy się, jak wygląda uzupełnianie ubytków od strony technicznej.

O zęby należy odpowiednio zadbać – to nie ulega wątpliwości. Jest to istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Ubytki próchnicze lub braki w uzębieniu nie wyglądają dobrze. Stanowią również zagrożenie dla zdrowia: zaawansowana próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego, a brak zębów grozi zanikiem kości w obrębie szczęki.

Wypełnianie ubytków spowodowanych próchnicą lub uszkodzeniem mechanicznym

Ubytki zębów mogą być spowodowane próchnicą lub uszkodzeniami mechanicznymi. Ząb pozbawiony jest wówczas jakiejś swojej części, najczęściej korony. Sytuacja nie jest pożądana, ponieważ może w ten sposób zostać odsłonięta miazga zęba, a tym samym narażona na wnikanie bakterii, które powodują stan zapalny. W tym przypadku konieczne jest uzupełnienie ubytków za pomocą plomby.

Pierwszy etap polega na mechanicznym usunięciu tkanek dotkniętych próchnicą, za pomocą wiertła – mówi stomatolog z gabinetu Rojek Dental w Olsztynie – Przy głębokich ubytkach między miazgą i plombą umieszcza się podkład. W przypadku wypełnień kompozytowych procedura przebiega zazwyczaj w następujący sposób: nałożenie kwasu ortofosforowego, spłukanie, suszenie ubytku i nałożenie bondu, który następnie zostaje naświetlony. Ostatnim etapem jest nałożenie plomby oraz jej dopasowanie do zgryzu. Plomba może być naświetlana kilkukrotnie, w celu utwardzenia. Ostatnim etapem jest dopasowanie plomby do zgryzu.

Uzupełnianie ubytków zębowych za pomocą implantów

W przypadku utraty zęba lub zębów razem z korzeniem konieczne jest ich odtworzenie. Jest to ważne nie tylko dlatego, że ubytki przednich zębów są nieestetyczne – również niewidoczne na pierwszy rzut oka zęby powinny zostać uzupełnione. Najlepsze są w tym przypadku implanty – imitują one bowiem nie tylko koronę, ale również korzeń utraconego zęba.

Jak wygląda zakładanie implantów od strony technicznej? W pierwszej kolejności w znieczuleniu miejscowym wszczepia się w kość szczęki podstawę oraz łącznik implantu. Następnie zakłada się szwy. Po okresie niezbędnym do zrośnięcia się kości z implantem następuje etap protetyczny, polegający na wykonaniu obudowy protetycznej. Pobiera się wyciski i na ich podstawie tworzy model korony implantu. W trakcie tego procesu wykonywane są również przymiarki, aby jak najlepiej dopasować implant do pozostałych zębów pacjenta.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy