Typy implantów stomatologicznych

Zęby odgrywają istotną rolę – nie tylko wpływają na estetykę i związane z nią dobre samopoczucie psychiczne czy samoakceptację. Są niezbędne do jedzenia i mówienia, a ich zaniedbanie prowadzi do rozwoju poważnych chorób ogólnoustrojowych. Wzrost świadomości pacjentów na temat znaczenia zdrowego i kompletnego uzębienia idzie w parze z rozwojem protetyki oraz jej gałęzi – implantologii. Czym są implanty stomatologiczne i jakie są ich rodzaje?
Implanty stomatologiczne – nowe spojrzenie na protetykę
Uzupełnianie ubytków w uzębieniu jest praktykowane od wielu lat. Jeszcze zanim narodziła się implantologia ze wszystkimi jej możliwościami, stosowano luźne protezy oraz stałe korony i mosty. Pacjenci gabinetów stomatologicznych poszukiwali w nich nie tylko komfortu, ale i estetyki. Dzięki kompletnemu uzębieniu mogli się uśmiechać, zyskując przychylność otoczenia i podnosząc własną samoocenę.
Obecnie techniki stomatologiczne pozwalają na leczenie i odbudowę zębów, które pięćdziesiąt lat temu nadawałyby się jedynie do resekcji. W efekcie korony i mosty są powoli wypierane przez mniej agresywne metody, takie jak np. licówki. Natomiast tam, gdzie usunięcie zęba jest konieczne, do gry wkraczają implanty stomatologiczne. Są to mocowane na stałe w kości szczęki wkręty ze specjalnie dobranych materiałów, które stanowią bazę do umocowania korony. Do ich zalet zalicza się wyjątkowa trwałość, gdyż w przeciwieństwie do protez wytrzymują po kilkadziesiąt lat.
Tytan i cyrkon – materiały na implanty
Aby implanty były trwałe, nie powodowały reakcji alergicznych ani innych problemów zdrowotnych, muszą być wykonane z materiałów akceptowanych przez ludzki organizm. Spośród wielu możliwości najbardziej optymalne są te, które łączą trwałość mechaniczną, odporność na korozję i środowisko, jakie panuje w ustach pacjenta, obojętność biologiczną i akceptowalną cenę, są tytan oraz cyrkon. Dlatego też w ofercie gabinetów stomatologicznych takich jak Dentica z Zawiercia można spotkać dwa typy implantów.
- Implanty tytanowe – po raz pierwszy zostały wszczepione przez szwedzkiego profesora Per-Ingvara Branemarka w 1965 roku. Są wyjątkowo trwałe, ich stosowanie nie niesie za sobą skutków ubocznych i są dobrze akceptowane przez większość pacjentów. Niestety mają srebrny kolor, który uwidacznia się przy odsłonięciu szyjek zębowych.
- Implanty cyrkonowe kolorem przypominają porcelanę, dzięki czemu są znacznie bardziej estetyczne. Ponadto struktura cyrkonu jest kompatybilna z tkanką kostną, z której są zbudowane zęby. Dzięki temu implant doskonale się nią integruje. Cyrkon jest też odporny na działanie substancji kwaśnych oraz toleruje szeroki zakres temperatur.
Z powyższego opisu wynika, że jeśli jest konieczne wszczepienie implantów, lepiej wybrać cyrkonowe. Niestety za jakość trzeba zapłacić, gdyż są one niemal dwukrotnie droższe od tytanowych. Musisz też wziąć pod uwagę przeciwwskazania do wykonania takiego wszczepu. Nie zakwalifikujesz się do zabiegu, jeśli chorujesz na osteoporozę, paradontozę, choroby przyzębia, cukrzycę, burksizm lub jesteś kobietą w ciąży. Przeciwwskazaniem są też alkoholizm, nowotwory, choroby psychiczne, narkomania czy AIDS. Zdarza się też, że na szczepienie implantu nie pozwala kształt szczęki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Dorota Taracha Stomadex
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie24-100 Puławy, Wojska Polskiego 1 lok. 29
-
Monika Pietruszka Talleux Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie80-390 Gdańsk, Kołobrzeska 63F lok. 8