Materiał Partnera

Tomografia 3D zębów, czyli badanie CBCT

Tomografia 3D zębów, czyli badanie CBCT

Tomografia komputerowa zębów jest bardzo cennym osiągnięciem technologicznym, niezastąpionym w skutkach w medycynie i stomatologii. Trójwymiarowy obraz pozwala na bardzo dokładną analizę i ocenę stanu uzębienia. Co więcej, diagnoza jest możliwa natychmiast. Ta nowinka technologiczna jest wielkim udogodnieniem i krokiem naprzód w stomatologii. Więcej na temat badania CBCT, które powszechnie nazywane jest badaniem 3D zębów, przedstawiamy w poniższym artykule.

Rozwój technologiczny i zastosowanie w medycynie dentystycznej

Okazuje się, że nie skończyło się na miarodajnych badaniach RTG. Rozwój technologiczny pozwolił na więcej, umożliwiając analizę trójwymiarowych zdjęć rentgenowskich. Badanie CBCT ma wielkie zastosowanie w wielu działach medycyny dentystycznej. Jest wykorzystywane m.in. podczas zabiegów implantologicznych czy leczenia kanałowego.

Wielkie zalety i zaskakujące możliwości

Badanie CBCT, dzięki minimalnemu promieniowaniu, jest niegroźne i bezpieczne dla wszystkich pacjentów, także dla kobiet w ciąży i dzieci. Jego precyzja pozwala na wykonanie szczegółowego prześwietlenia konkretnego obszaru. Badanie umożliwia natychmiastowy wynik, dzięki czemu szansa wyleczenia, pod warunkiem szybkiego wykrycia zagrożenia, jest duża. Walorem badania jest również brak konieczności skierowania i odpowiedniego przygotowania się pacjenta.

Zaawansowany obraz 3D

Precyzyjne zdjęcie 3D umożliwia bardzo szczegółową analizę badanych struktur. To z kolei pozwala na poprawną i bardzo szybką diagnozę, co natomiast przekłada się na natychmiastowe rozpoczęcie terapii i tym samym zwiększoną szansę wyleczenia. Dzięki temu również leczenie może być odpowiednio zaplanowane, a następnie na bieżąco kontrolowane. W ten sposób mamy wgląd w efekty leczenia i ocenę stanu zdrowia. Badanie w prosty i bezwzględny sposób wskaże również na źródło uciążliwego bólu.

Badania rentgenowskie mają ogromne możliwości i wspomagają efektywne leczenie. Tomografia 3D daje jeszcze więcej. Jej zaawansowana jakość podnosi poziom leczenia dentystycznego m.in. w takich dziedzinach stomatologii jak implantologia, endodoncja, periodontologia, ortodoncja czy chirurgia stomatologiczna.

Warto na badanie CBCT udać się przed wykonaniem planowanego zabiegu, na przykład implantologicznego (szczegółowe zdjęcie ułatwi wybór odpowiedniego implantu oraz bezpieczny sposób jego wprowadzenia), periodontologicznego (tomografia daje dokładną wizualizację wszelkich ubytków kostnych, niezbędna w leczeniu przyzębia), chirurgicznego (zdjęcie pozwala zlokalizować zęby zatrzymane) czy ortodontycznego (tomografia umożliwia wykrycie stanów zapalnych i wad zgryzu).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy