Artykuł sponsorowany

Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Stomatologia zachowawcza – czym się zajmuje i jak wygląda leczenie?

Stomatologia zachowawcza, inaczej zwana stomatologią ogólną, to najbardziej podstawowa część usług świadczonych w gabinetach dentystycznych. Najprościej rzecz ujmując, dział ten zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy. Podstawowym zabiegiem w ramach stomatologii zachowawczej jest leczenie spowodowanych przez nią ubytków.

Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech

Jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zdrowe, naszym obowiązkiem jest dbanie o ich prawidłową higienę oraz regularne zgłaszanie się do gabinetu stomatologicznego na wizyty kontrolne. Na takie wizyty powinniśmy uczęszczać co pół roku. Dzięki temu, zawsze będziemy mieć pewność, że nasze zęby są zdrowe, a w razie wykrycia jakiegokolwiek ubytku, najprawdopodobniej uda nam się uniknąć nieprzyjemnego i kosztownego leczenia kanałowego. Lekarzem, do którego przychodzimy na wizyty kontrolnej jest właśnie lekarz dentysta, który specjalizuje się w stomatologii zachowawczej.

Leczenie próchnicy

Podstawowym zadaniem stomatologii zachowawczej jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz ewentualne dobranie właściwej metody leczenia powstałych ubytków zębowych. Oczywiście im szybciej ubytek zostanie wykryty, a choroba próchnicowa będzie mniej zaawansowana, tym przeprowadzony zabieg będzie prostszy. Dziury w zębach powstają na skutek działania gromadzących się na płytce nazębnej bakterii, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. W sytuacji gdy próchnica narasta, powoduje rozmiękczenie szkliwa zęba. Jak tłumaczy na rozmówca, dentysta z gabinetu stomatologicznego Cenker w BydgoszczyWe wczesnych stadiach, gdy próchnica jest widoczna na zębie jedynie w formie niewielkich plamek, zadanie dentysty polega jedynie na ich oczyszczeniu oraz nałożeniu fluoru w postaci lakieru lub żelu. Jeżeli jednak choroba próchnicowa zdołała już się przedrzeć przez szkliwo i spowodować powstanie ubytku, wtedy konieczne jest jego wyczyszczenie oraz założenie plomby.

Długo postępująca choroba próchnicowa może prowadzić do całkowitego zniszczenia zęba i dotrzeć do jego miazgi. W takich wypadkach pacjenci zazwyczaj odczuwają silny ból. Jedyną metodą leczenia próchnicy w tak zaawansowanym stadium jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe.

Zabiegi profilaktyczne

Inną grupą zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii ogólnej, są zabiegi profilaktyczne. Zaliczamy do nich wszystkie działania dentysty, polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz na wzmacnianiu struktury zębów, które sprawia, że stają się one odporniejsze na działanie bakterii. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. piaskowanie, polerowanie, skaling i lakierowanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy