Materiał Partnera

Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling to zabieg, który pomaga zachować zdrowe zęby oraz dziąsła. Ma on na celu usunięcie kamienia nazębnego, który jest pożywką dla chorobotwórczych baterii. Wykonywany przynajmniej raz w roku, pomaga ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz zapalenia dziąseł i paradontozy, która prowadzi do przedwczesnej utraty zębów.

Co to jest scaling?

Wyróżniamy kilka rodzajów scalingu (także skalingu), jednak każdy z nich ma jeden cel, czyli usunięcie gromadzącego się na powierzchni zębów lub tuż pod linią dziąseł kamienia nazębnego. Nie ma sposobu, aby skutecznie i bezpiecznie usunąć kamień nazębny w warunkach domowych, dlatego konieczne są systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa, który ocenia, kiedy niezbędne jest wykonanie scalingu. Zabieg scalingu może być wykonywany kilkoma metodami. Wyróżniamy tradycyjny i nieco już przestarzały scaling manualny i mechaniczny oraz nowoczesny scaling laserowy i ultradźwiękowy. Wybór metody usuwania kamienia nazębnego uzależniony jest od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej każdego pacjenta. Zabiegami z tego zakresu zajmuje się stomatologia estetyczna, która nie ma na celu jedynie poprawy estetyki uśmiechu, ale także wpływa na utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

- Na zębach gromadzą się osady, które są doskonałym środowiskiem dla chorobotwórczych bakterii. Usunięcie ich za pomocą pasty i szczoteczki do zębów nie jest możliwe, dlatego w gabinetach stomatologicznych stosuje się scaling, mający na celu szybkie i dokładne pozbycie się kamienia nazębnego oraz ograniczenie rozwoju bakterii. Scalingu nie należy się obawiać. Zabieg ten jest bezbolesny i obecnie wykonywany jest z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Tradycyjny scaling manualny zastąpiły ultradźwięki oraz lasery, które pozwalają na precyzyjne wykonanie zabiegu przy jak najmniejszym dyskomforcie pacjenta – wyjaśnia ekspert z firmy Unimedex ze Szczecina.

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

Powstawanie osadów nazębnych ma związek z naszymi codziennymi nawykami. Gromadzą się ona na zębach oraz pod dziąsłami w wyniku spożywania pokarmów i picia różnych napojów. Nie można całkowicie zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, jednak można ograniczyć jego ilość, stosując się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Systematyczne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie past ograniczających odkładanie się płytki bakteryjnej to najważniejsze elementy profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Kamień nazębny trzeba usuwać przynajmniej raz do roku, choć są osoby, u których zabieg ten musi być powtarzany częściej. W szczególności na nadmierne odkładanie kamienia nazębnego narażone są osoby, które zapominają o codziennym myciu zębów oraz palacze.

Jak wygląda kamień nazębny?

Kamień nazębny może mieć różny kolor. Jest on widoczny tuż przy dziąsłach oraz w przestrzeniach międzyzębowych, co sprawia, że negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Zaniedbując jego usuwanie, zwiększamy ryzyko rozwoju próchnicy oraz poważnych schorzeń np. paradontozy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy