Materiał Partnera

Rodzaje zabiegów stomatologicznych

Rodzaje zabiegów stomatologicznych

Obecni lekarze-stomatolodzy to specjaliści, oferujący niezliczoną liczbę usług. Poniżej prezentujemy Państwu podstawowe rodzaje zabiegów stomatologicznych.

Higiena stomatologiczna

Zabiegi służące utrzymaniu higieny stomatologicznej są jednymi z najprostszych i najprzyjemniejszych. Wiążą się one z bieżącą profilaktyką jamy ustnej – przede wszystkim z usuwaniem złogów nazębnych, mogących prowadzić do próchnicy. Do zabiegów tego typu zaliczamy m.in. usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie szczelin oraz polerowanie nawierzchni zębów.

Stomatologia zachowawcza

Ze stomatologią zachowawczą mamy do czynienia wówczas, kiedy konieczne jest usunięcie próchnicy i zabezpieczenie zęba przed dalszą erozją szkliwa. Leczenie tego typu stosuje się również w przypadku rekonstrukcji zębów złamanych, bądź przy odbudowie zębów po leczeniu kanałowym. Zabiegi zachowawcze sprowadzają się przeważnie do likwidacji ogniska chorobowego i założenia wypełnienia (plomby).

Chirurgia stomatologiczna

Kiedy nasze zęby kwalifikują się do wyrwania (np. z uwagi na nieodwracalne ubytki, złamanie czy zatrzymanie w tkance kostnej szczęki), koniecznym staje się skorzystanie z usług chirurga-stomatologa. Leczenie chirurgiczne, z uwagi na swoją inwazyjność, wykonuje się wyłącznie pod znieczuleniem – miejscowym, a rzadziej ogólnym. Przed resekcją zęba prowadzona jest szczegółowa diagnostyka, łącznie z wykonaniem zdjęcia RTG zgryzu, które pozwala na precyzyjne zaplanowanie zabiegu. Do zabiegów chirurgicznych zalicza się też m.in. podcinanie wędzidełek.

Endodoncja

Jest to grupa zabiegów, zajmująca się schorzeniami miazgi. Zabiegi endodontyczne opierają się na leczeniu kanałowym, polegającym na poszerzaniu, oczyszczaniu oraz szczelnym wypełnianiu kanałów korzeniowych.

Ortodoncja

Zabiegi ortodontyczne służą leczeniu wad zgryzu, przede wszystkim przy pomocy powszechnie znanych aparatów ortodontycznych – zdejmowanych bądź montowanych na stałe. Z pomocy ortodontów korzysta coraz więcej osób, chcących cieszyć się prostymi zębami i ładnym uśmiechem.

Pedodoncja

Pedodoncja to dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem zębów u dzieci. Najmłodsi pacjenci wymagają specjalistycznego podejścia – nie tylko przez wzgląd na zwiększoną wrażliwość i strach przed posadzeniem na fotel dentystyczny, ale także z uwagi na odrębność budowy ich zębów. W ramy zabiegów pedodontycznych wchodzą więc m.in. leczenie zębów mlecznych, leczenie zębów stałych niedojrzałych, czy też rozwiązywanie problemów ząbkowania.

Zabiegi kosmetyczne

Równie ważna jak zdrowie, jest estetyka naszych zębów. Brzydkie uzębienie to dla wielu osób powód do kompleksów. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi wybielające, nadające żółtym i kremowym zębom perlistego, zdrowego koloru, oraz zabiegi z pogranicza protetyki, mające na celu zatuszowanie obecnych w jamie ustnej ubytków.

Gdzie wykonać?

Większość wymienionych w tekście zabiegów mogą Państwo wykonać w każdej, dobrze wyposażonej klinice stomatologicznej. Przed odwiedzinami w danej placówce, warto jednak zapoznać się z jej szczegółową ofertą aby być pewnym, że świadczy ona oczekiwane przez nas usługi. Pełen zakres opieki dentystycznej oferuje m.in. klinika stomatologiczna ES Dentica w Tychach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy